YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel İran dosyası ile geliyor
Almanya Federal Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, Başbakan Angela Merkel’in Türkiye ziyareti öncesinde Ankara’ya sıcak mesajlar gönderdi.
Merkel İran dosyası ile geliyor
29 Mart 2010 / 07:49 Güncelleme: 29 Mart 2010 / 08:08

Merkel’e Türkiye ziyaretinde eşlik edecek olan Polenz, görüşmelerde imtiyazlı ortaklık önerisinin değil, İran’ın nükleer faaliyetleri ve yaptırımlar konusunun gündeme geleceğini söyledi. Merkel’in kişisel fikirleri ne olursa olsun Berlin’in Türkiye ile tam üyelik müzakereleri yürüttüğüne dikkat çeken Polenz, şu değerlendirmede bulundu: “İmtiyazlı ortaklığı anlatmaya gittiğini zannetmiyorum. Hıristiyan Demokratlar imtiyazlı ortaklığı tercih edebilir ama Merkel, Türkiye’ye parti lideri olarak değil, Almanya Şansölyesi olarak geliyor. Kişisel olarak veya Hristiyan Demokratların imtiyazlı ortaklık fikrine sadık olabilir, bunu anımsatmak isteyebilir, ancak Almanya Şansölyesi olarak koalisyon anlaşmasına uymak zorunda.”

İRAN’A YAPTIRIM İSTEYECEK

Polenz, Merkel-Erdoğan görüşmesinde ana gündemin İran’ın nükleer programı olacağını söyledi. Türkiye’nin İran’a Batı ile aynı mesajları vermesini isteyen Alman parlamenter, Tahran’ın nükleer programının barışçıl olmadığını savundu, Ankara’yı BM Güvenlik Konseyi’nde oylanacak yaptırıma destek vermeye çağırdı. Türkiye’nin komşularıyla ‘sıfır sorun’ politikasını ise öven Polenz, “Türkiye’nin komşularıyla kurduğu iyi ilişkiler AB sürecine engel değil” dedi.

AB İÇİN SANAYİCİ DESTEĞİ

Öte yandan Almanya’nın önde gelen siyasi dergilerinden Focus, Alman işadamlarının Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini yazdı. Dergi, Alman Sanayicileri Birliği yöneticisi Werner Schnappauf’un, “Alman ekonomisi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde duygusallıktan uzak bir tartışma yapılmasını istiyor” sözüne yer verdi. 

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler