YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel: Erdoğan'a hakaret eden komedyene soruşturma açılacak
Alman hükümeti, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında yargılanması talebiyle hukuki süreç başlatılmasına onay verdi.
Merkel: Erdoğan'a hakaret eden komedyene soruşturma açılacak
15 Nisan 2016 / 14:07 Güncelleme: 15 Nisan 2016 / 17:58

Alman hükümeti, okuduğu şiirde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret eden komedyen Jan Böhmermann hakkında, yargılanması talebiyle hukuki süreç başlatılmasına onay verme kararı aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Böhmermann hakkında hukuki süreç başlatılması konusunda koalisyon ortakları içinde farklı görüşlerin bulunduğunu, ancak sonuçta buna onay verilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, "Bu konuda Alman hükümeti onayı verecektir." dedi.

Merkel, Alman hükümetinin kararının, düşünce, basın ve sanat özgürlüğüne karşı olmadığını ve Böhmermann'ın yargılanması anlamına gelmediğini belirterek bu konudaki kararı mahkemelerin vereceğini ifade etti.

Türkiye'nin Almanya ile çok sıkı ve dostane ilişkilere sahip olduğunu vurgulayan Merkel, ekonomik ve ticari ilişkilere ve mülteciler konusunda çok sıkı işbirliği yapıldığına dikkati çekti. 

Diğer yandan düşünce özgürlüğünün ve temel hakların korunmasının da Almanya için çok büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Merkel, bunun Türkiye dahil tüm ortak ülkeler için de geçerli olması gerektiğini kaydetti. 

Türkiye, 31 Mart’ta Almanya’nın İkinci Televizyon Kanalı ZDF’de yayınlanan “ZDF Neo Royal” programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren şiiri okuması nedeniyle Alman Ceza Kanunu’nun 103. maddesine göre Böhmermann’ın yargılanması için Alman Dışişleri Bakanlığına nota vermişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler