YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Merkel AB ve Türkiye'den 3 istekte bulunacak
Merkel AB ve Türkiye'den 3 istekte bulunacak
06 Mart 2016 15:26
Almanya Başbakanı Angela Merkel yarın Brüksel'de yapılacak AB-Türkiye Zirvesi öncesi, zirve katılımcıları ve Türkiye’den 3 beklentisi olduğunu söyledi. Merkel özellikle AB sınırlarının mültecilere karşı korunmasını istiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, yarınki zirveden beklentilerini Türkiye ile AB arasındaki Ortak Eylem Planı'nın durumu, AB'nin dış sınırlarınının korunması ve zor durumda olan Yunanistan'a AB olarak nasıl yardımcı olabilecekleri konularından oluştuğunu ifade etti.

Angela Merkel, Türkiye'nin Suriyeli 2,5 milyon sığınmacıyı ağırladığını ve bugün haklı olarak bu yükün Avrupa ile paylaşılmasını istediğini, Almanya'nın ise bir milyondan biraz daha az sığınmacıyı kabul ettiğini belirtti.

Merkel ayrıca Türkiye'deki Suriyeliler için ayrılan 3 milyar avroyla sığınmacılar için okullar yapılacağını ve istihdam imkanları oluşturulacağını aktardı.

ALMANYA MALİYE BAKANI’NIN ŞÜPHELERİ VARMIŞ

Bu arada Almanya Finans Bakanı Wolfgang Schaeuble Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. BBC'ye konuşan Schaeuble, Alman hükümetinin Türkiye'nin AB üyesi olup olmamasına ilişkin önemli şüpheleri olduğunu belirtti ve "Görüşmeler uzun zaman alacak" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler