YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meksika'da uyuşturucu kartelinin lideri yakalandı
Meksika'da uyuşturucu kartelinin lideri yakalandı
21 Nisan 2015 00:28
Meksika’nın önde gelen uyuşturucu kartellerinden Juarez Karteli lideri Jesus Salas Aguayo’nun yakalandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Güvenlik Komisyonu (CNS) Başkanı Monte Alejandro Rubido Garcia, başkent Meksiko’da basına yaptığı açıklamada, emniyet güçlerinin Chihuahua eyaletine bağlı Ahumada kentinde kendisine ait çiftliğe düzenlediği operasyonda, “El Chuyin” (küçük İsa) lakaplı Juarez Karteli lideri Salas’ı yakaladığını açıkladı.

Rubido, 38 yaşındaki Salas’ın, “ABD’ye uyuşturucu kaçakçılığı, akaryakıt hırsızlığı ve silah ticareti yapmak, adam öldürmek ve adam kaçırmak"la suçlandığını aktararak, operasyonda Salas’ın korumalarından birinin öldürüldüğünü kaydetti.

Salas’ın kartel tarafından 2008’de Meksika'nın kuzeyindeki ABD sınırında bulunan Juarez kentine sorumlu atandığını ifade eden Rubido, 1997’de estetik ameliyatı sırasında ölen kartelin kurucusu Amado Carrillo Fuestes’in kardeşi Vicente Carrillo Fuentes’in, geçen yıl ekim ayında yakalamasının ardından kartelin başına geçtiğini ifade etti.

ABD’de de en çok aranan suçlular arasında yer alan Salas’ın 2008’de geldiği Juarez’te bir yılda öldürülen kişi sayısı bin 600 iken 2010’da bu sayının 3 bin 115’e yükseldiğine dikkati çeken Rubido, Juarez’in o dönemde dünyada en çok cinayet işlenen kentler arasında yer aldığını hatırlattı.

ABD yetkilileri Salas’ı 15 Mayıs 2009’da, Juarez’in karşısında Teksas eyaletine bağlı El Paso kentinde koruma altındaki tanığı Daniel Gonzalez Galeana’yi öldürtmeye azmettirmekle suçluyor. Yetkililere göre cinayeti Salas’ın arkadaşı ve uyuşturucu karteli tarafından yozlaştırılan eski bir ABD’li asker işlemiş.

Kendisine atfedilen suçları arasında 15 Temmuz 2010’da Juarez’in merkezinde patlayıcı yüklü araçla düzenlediği eylemi sonucunda 2 federal polisi ve 2 doktoru öldürmesi ile Mayıs 2012’de kendisinin izni olmaksızın uyuşturucu satıldığı gerekçesiyle El Colorado Barı’nın taratılmasını emrederek, 15 kişiyi öldürtmesi yer alıyor.

Adının açıklanmasını istemeyen federal bir yetkili 4 Mart’ta, "Z-42" adıyla tanınan Meksika'da Zetas uyuşturucu kartelinin en önemli liderlerinden biri kabul edilen Omar Trevino Morales'in, kuzeydeki Monterrey kentinde zenginlerin yaşadığı San Pedro Garza Garcia bölgesinde, asker ve polisin düzenlediği ortak operasyonda yakalandığını bildirmişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler