YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mekke'deki vinç kazasını Alman uzman araştıracak
Mekke'deki vinç kazasını Alman uzman araştıracak
14 Eylül 2015 23:17
Alman inşaat makinesi üreticisi Liebherr şirketi, Mekke’deki vinç kazasını araştırmak üzere bir uzmanını Suudi-Arabistan’a gönderdi.
Alman medyasında yer alan haberlerde şirketin Baden-Württemberg eyaletinin Ehingen kentinde görevli  bir uzmanı kazayı araştırması için Mekke’de görevlendirdiği belirtildi. 

Söz konusu kişinin, bölgede görev yapan ve Mekke'de bulunan diğer uzmanlarla kazanın sebebini tespit etmeye çalışacağı ancak bunun haftalar almasının beklendiği bildirildi.

 Mekke’de devrilen LR-11350 tipi vincin Almanya’nın Ehingen kentinde üretildiği ve caminin genişletilmesi çalışmalarında  inşaat makineleri ve çelik taşıyıcıları kaldırmakta kullanıldığı, bin 350 tona kadar yük taşıyabildiği kaydedildi.

Liebherr şirketinin 2006’dan beri bu modeldeki vinçten çeşitli ülkelere 30 tane sattığı, şimdiye kadar 3 kaza yaşandığı ancak hiçbirinin  teknik sorundan kaynaklanmadığı ileri sürüldü. 

Mekke'de Mescid-i Haram'da vincin devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 107 kişinin öldüğü, 238 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler