YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mekke sokaklarında insan seli
Mekke sokaklarında insan seli
28 Ekim 2012 13:44
Hac farizasını yerine getiren yaklaşık 3,5 milyon Müslüman Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde de Mina'ya akın ederek şeytan taşladı.

Öğle vakti Mekke'nin dört bir yanından gelerek ''Cemerat'' adı verilen alanda buluşan milyonlarca hacı geniş güvenlik önlemleri altında 5 kattan oluşan şeytan taşlama alanına yönlendirildi. Aynı anda farklı yönlerden giriş yapan yapan yüz binlerce hacı, farklı katlardaki yol güzergahlarından yaya olarak bina içerisine girdi.

Son 10 yıl içinde binden fazla hacının hayatını kaybettiği izdihamlarla hafızalara kazınan şeytan taşlama alanı, 2011'de açılışı yapılan ve dünyanın ''en akıllı'' projesi olarak gösterilen binayla farklı bir görünüme kavuşmuştu.

Helikopter pistleri, yürüyen merdivenler ve acil çıkış koridorlarının yer aldığı binada, çift şeritten oluşan yol güzergahlarında insanlar karşı karşıya gelmiyor. Hacıların rahatlıkla giriş çıkış yaptığı 70 metre genişliğe sahip şeytan taşlama alanında güvenlik önlemleri için binlerce asker ve polis görev yapıyor. Binanın iç kısmında ise hacıların sıcaktan etkilenmemesi için özel olarak üretilmiş yüzlerce klima çalışıyor.

Arafat sonrası Mina'ya gelerek ''büyük şeytan''a 7 adet taş atan hacılar, Kurban Bayramı'nın ikinci ve üçüncü günlerinde de Cemerat'ta buluşarak, küçük, orta ve büyük şeytanları taşladı.

Şeytan taşlamaya gelen Türk hacılar da ibadetlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken, bir çoğu da memleketlerine selam gönderdi.

Kurban Bayramı süresince hacıların atacağı taşların ağırlığının 500 tonun üzerinde olacağı tahmin ediyor.

-Mekke sokakları insan seline dönüştü-


Bayram süresince şeytan taşlayarak haccın farizalarını yerine getirmiş olan milyonlarca hacı veda tavafı için Kabe'ye yönelince Mekke sokakları adeta insan seline dönüştü.

Birçok cadde ve sokağın araç trafiğine kapatıldığı kentte açık olan ana arterlerde uzun araç kuyrukları oluşurken, yayalar da kalabalık nedeniyle adım atmakta bile zorlandı.

Günün her saatinde hareketliliğin devam ettiği kutsal beldede trafiğe takılmak ve sıcaktan etkilenmek istemeyenler gece yarısı ve sabah namazından önce otellerinden çıkarak yollara koyuluyor. Mescid-i Haram'a giden hacılar veda tavafını yapıyor.

Kabe'de veda tavaflarını gözyaşları içinde gerçekleştiren hacılar Allah'ın evinde son kez el açıp, tüm İslam alemi için dua etti. Kimileri günahlarının affını dileyerek tekrar kutsal topraklara gelme arzusunu dile getirirken, kimileri de aileleri ve yakınlarının adlarını dualarında zikretti.

Kutsal görevlerini yerine getiren hacıların bir kısmı evlerine dönüş için hazırlığa başlarken bir çoğu da Ravza-i Mutahhara'nın (Hz. Muhammed'in kabri) bulunduğu Mescid-i Nebevi ile bir çok kutsal mekanı ziyaret etmek üzere kafileler halinde Medine'ye gitmeye başladı. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler