YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mekke el yakıyor!
Mekke'de arsa fiyatlarında hızlı artış sürüyor. Arsalar, metrekare fiyatı 530 bin dolardan alıcı buluyor.
Mekke el yakıyor!
11 Şubat 2013 / 10:35 Güncelleme: 11 Şubat 2013 / 10:37

 

İslam dünyasının kutsal kenti Mekke'de arsa fiyatlarındaki hızlı artış devam ediyor. Arsalar, metrekare fiyatı 530 bin dolardan alıcı buluyor. 
 
Mekke Ticaret Odası Emlak Komisyonu Başkanı Mansur Ebu Rayaş bu yıl, geçen yıla göre arsa fiyatlarında yüzde 50 artış görüldüğünü belirterek, metrekare fiyatlarının 530 bin dolara yükseldiğini söyledi. Rayaş, geçen yıl metrekare fiyatlarının yerine göre 134 bin dolar ila 400 bin dolar arasında değiştiğini dile getirdi. 
 
Mekke'deki genişletme çalışmaları ve şehirdeki yeni yatırımlar nedeniyle hükümetin sadece istimlak edilen yerler için 2012 yılında 5.3 milyar dolar ödeme yaptığını anlatan Rayaş, ülkenin bir çok yerinden yatırımcıların da inşaat sektörünün canlı olmasından dolayı Mekke'ye akın ettiğini kaydetti. 
 
Kutsal mekanlarda oluşan ticaret hacmi de her sene büyüyor. Suudi makamlarından verilen bilgiye göre 2013 yılında yaklaşık 7 milyon umre ziyaretçisi ile 4 milyon hacı adayının ülkeye gelmesi bekleniyor. Kabe'nin çevresindeki genişletme çalışmaları çerçevesinde yıkım faaliyetleri devam ederken, yıkımlar nedeniyle artan ihtiyaç, çok sayıda yeni lüks otel inşasıyla giderilmeye çalışılıyor. 
 
Kabe çevresinde izdiham
 
Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları ve üst katların üçte birlik bölümünün tamamen yıkılarak devre dışı kalmasının, son günlerde umre için gelenler arasında izdihama yol açtığı dikkati çekiyor. 
 
Hac Bakanlığı'nın, şu ana kadar 1 milyon kişiye umre vizesi verildiğini açıklamasının ardından geçen cuma günü ve gecesi Harem'in henüz yıkılmayan tüm katlarının dolduğu görüldü. Gün içerisinde umre yapmak isteyenler Kabe çevresindeki tavaf alanını tıka basa dolduruyor. 
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler