YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medya Sisi'ye işte böyle alkış tuttu!
Medya Sisi'ye işte böyle alkış tuttu!
04 Haziran 2014 15:15
Mısır'da ülkenin seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye darbe yapan General es-Sisi, aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 11'lik kesimin yüzde 96'sının oyunu alarak Mısır'ın Cumhurbaşkanı oldu.

Yüksek Seçim Kurulu Sisi'yi resmen Cumhurbaşkanı ilan etti. Ülkede yayınlanan gazetelerin tamamı Temmuz 2013'de sadece demokratik haklarını savunan binlerce sivilin öldürülmesine neden olan diktatör Sisi'ye alkış tuttu.

Mısır'da darbe karşıtlarının boykot çağrılarına ve protestolarına rağmen göstermelik seçimler yapıldı. Ülkedeki seçmen nüfusunun sadece yüzde 11'inin katıldığı seçimlerde Sisi'nin Cumhurbaşkanlığı resmen ilan edilirken, darbe karşıtı halk bu seçimlerin meşru olmadığını ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtiyor. Cuntaya bağlılığını her fırsatta gösteren Mısır medyası ise, binlerce sivilin katledilmesine neden olan Sisi'ye alkış tutmaya devam ediyor.

Ülkenin en büyük gazetelerinden el-Ahram'ın haberinde Sisi'nin seçimlerden sonra yaptığı konuşmaya yer verildi.

'Milyonlar' kutlamış

Haberin devamında 'Sisi Mısır halkının Cumhurbaşkanı oldu. Milyonlar meydanlara dökülerek bu zaferi kutluyor. Mısır'ı güzel bir gelecek bekliyor. Cumhurbaşkanı Sisi, icraat vakti geldi.' diyerek, Sisi'nin başkanlığını kutlayan bin kişiyi 'milyonlar' diye iddia ediyor.

'Mısır halkının zaferi'

Sisi'nin cumhurbaşkanlığı El-youm7 gazetesinde, uluslararası kurumların yayınladığı ve Mısır halkının yüzde 11'inin sandığa gittiği haberlerinin aksine bütün seçmenler sandığa gitmiş gibi haberler yayınlanarak 'Mısır halkının zaferi' olarak duyruldu. Sisi'nin 'Şimdi çalışma zamanıdır' sözlerine yer veren gazete 'Mısır eskisinden çok daha farklı olacak' ifadelerini de kaydetti.

Yüzde 100'ün Başkanıymış

El-Hayat gazetesinde yer alan haberde, 'Sisi yüzde 100'ün yüzde 96'sının Başkanı oldu, şimdi çalışma zamanı' ifadeleri kullanılarak seçimleri boykot eden milyonlarca kişiyi görmezden gelindi.

El-Vafd gazetesinde yayınlanan haberde ise, dünya ülkelerinin Sisi ile ortak çalışmak istediğini iddia ederek, Sisi'nin tüm Mısır halkına kucak açtığını savundu.

Sisi'den medyaya özel teşekkür

Öte yandan Cumhurbaşkanı ilan edilen Sisi, 'zaferinin' ardından yaptığı konuşmasında 'Bu süreçte destek olan Mısır medyasına özellikle teşekkür ediyorum' diyerek medyanın cunta yönetimine olan bağlılığını pekiştirmiş oldu.

newspapermediaindependentreportingea71f98fe4145850.jpg

Etiketler: , , , ,
15:31
 // YÜZDE 2 LİK SEÇİM ZAFERİ
Yüzde 11 lik bir katılım ve yüzde 96 lık bir ''evet''... Bu yüzde 96 lik kısmın yüzde 4 nü düş, kaldı yüzde 10... E bu yüzde 10 nun 5 de tehdit ve kork ettimi sana yüzde 5... Bitmedi... Bu yüzde 5in 3 de hile ve dalavere... Eee, geriye ne kaldı? E tabiki yüzde 2 ile Sisi zaferi!!!...
04 Haziran 2014 15:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler