YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medvedev: Dünya savaşı çıkabilir
Medvedev: Dünya savaşı çıkabilir
12 Şubat 2016 07:40
Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Suriye konusunda uzlaşı sağlanamazsa yeni bir dünya savaşı çıkabileceğini açıkladı.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Suriye’deki iç savaşa ilişkin, “Yeni bir dünya savaşına sebebiyet vermek yerine tüm tarafların müzakere masasında yer almaları zorunlu kılınmalı” dedi. 

Medvedev,Almanya’da yarın yayınlanacak Handelsblatt gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın Suriye’deki ihtilafa kendi ulusal çıkarlarını savunmak için katıldığını söyledi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Esed’in talebi üzerine harekete geçtiğini ve askeri harekata katılma kararı verdiğini ifade den Medvedev, ancak kara operasyonuna katılmak istemediklerini belirtti. 

YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI ÇIKABİLİR

Medvedev, “Rusya'nın kara harekatına katılmak istemediğini söylediniz. Arap ülkelerinin,buna hazır olduğuna ve ayrıca ABD’nin de öncü rol almasını istemelerine ne diyorsunuz ” şeklindeki soruya, kara harekatlarının genelde savaşın kalıcı olmasına neden olduğu için uygun olmadığını ifade etti. 

Kara operasyonlarının tüm güçlerin savaşa dahil edilmesi anlamına geleceğini ifade eden Medvedev, "Amerikalılar ve Arap partnerlerimiz iyi düşünmeliler. Kalıcı bir savaş istiyorlar mı  Böyle bir savaşı hızlı bir şekilde kazanabileceklerini mi düşünüyorlar  Böyle bir şey, özellikle de Arap dünyasında imkansızdır. Orada herkes herkese karşı savaşıyor” ifadesini kullandı. 

Suriye'de yalnız başına hareket edecek bir gücün bulunmadığını öne süren Medvedev, şöyle devam etti:

"Orada bir tarafta Esed ve askerleri var, diğer tarafta hükümete karşı savaşan herhangi bir grup var. Her şey çok karmaşık. Bu, yıllar, hatta on yıllarca devam eder. O zaman niye bu gerekli?  Yeni bir dünya savaşına sebebiyet vermek yerine tüm tarafların müzakere masasında yer almaları zorunlu kılınmalı."

GÖÇ POLİTİKASI DEHŞET VERİCİ

Avrupa’nın sığınmacı politikasını da eleştiren Medvedev, “Avrupa’nın göç politikası tümüyle başarısız. Her şey dehşet verici" dedi. 

Medvedev,yüz binlerce sığınmacının kontrolsüz şekilde Avrupa Birliği içinde dolaşmasının hesaplanamaz bir güvenlik riskini teşkil ettiğini savunarak, “Avrupa kapılarını genişçe açarak oraya gelmek isteyen herkesi davet etmesi aptalcaydı” diye konuştu.

Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelereilişkin olarak da Medvedev, Minsk Anlaşması’ndaki maddelerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Top şu an Ukrayna’nın tarafında” ifadesini kullandı. 

Medvedev ayrıca, güvenlik ve terör konularında batılı ülkelere Rusya ile yakın işbirliği içinde olmaları çağrısında bulundu. 

 

AA

Zalimlere boyun eğilmez
 // Muammer
Hakikaten dediği gibi dünya harbi çıksında biraz temizlik olsun çünki dünya bu pislikleri kaldıramaz hale geldi hiçolmazsa temizlik olur allah zalimlere fırsatvermez...
12 Şubat 2016 Cuma 16:24
matruçka bozuntulari
 // 1453
çırpındıkça batiyosun rusya bizim bi sözümüz vardir. havlayan köpek ısırmaz diye size ammada uyuyo hee...
12 Şubat 2016 10:08
.....
 // Misafir
Yaw he he...Siz daha ÇEÇEN lerle bas edemediniz kalkip atar yapiyor...Rusya sen bitik ve ezik bir ulkesin...
12 Şubat 2016 07:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler