YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medine'deki saldırıya dünyadan büyük tepki
Suudi Arabistan'da Cidde, Katif ve Medine'de Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen saldırılara İslam ülkelerinden tepki yoğun oldu.
Medine'deki saldırıya dünyadan büyük tepki
06 Temmuz 2016 / 06:57 Güncelleme: 06 Temmuz 2016 / 09:01

Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emrlikleri, Bahreyn, Arap Birliği, Müslüman Alimler Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, İslami Eğitim Bilim ve Kültür Organizasyonu, Ezher Üniversitesi, İhvan, Hamas Suudi Arabistan'da Cidde, Katif ve Medine'de Mescid-i Nebevi yakınlarında düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yer alan habere göre, hükümet tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Katif kenti ile Medine'de Mescid-i Nebevi yakınında düzenlenen terör saldırıları kınanarak, İslam dünyasının güvenlik ve istikrarını hedef alan bu saldırlarda ibadet yerlerinin seçilmesi, "saldırıyı düzenleyen şer güçlerin zihinlerinin ne kadar karanlık olduğunun delili" olarak değerlendirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Medine, Katif ve Cidde'de düzenlenen terör saldırıları kınandı ve güvenlik ile istikrarı hedef alan olaylarda Mısır'ın Suudi Arabistan ve halkına olan desteği vurgulandı.

IRAK: SALDIRILARI İSTİKRARI HEDEF ALIYOR

Irak Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ahmed Cemal yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın Medine, Katif ve Cidde gibi mukaddes mekanları hedef alan terör saldırılarını şiddetle kınadığı ifade edildi.

BAE ve Bahreyn de yaptıkları yazılı açıklamalarda "alçak terör saldırılarını" şiddetle kınadıklarını belirtti.

İİT Genel Sekrteri İyad Medeni yaptığı yazılı açıklamada, bu saldırıyı gerçekleştiren, planlayan ve destek verenlerin Suudi Arabistan'ın güvenlik ve istikrarını bozmaya yönelik umutsuz bir planı uygulama çabası içerisinde olduğunu ifade etti.

Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Medine, Katif, Cidde ve Bağdat'ta düzenlenen terör saldırılarını kınıyorum." ifadesini kullandı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da açıklamasında, Suudi Arabistan'ın Katif ve Cidde ile Medine'de Mescid-i Nebevi yakınında meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınadığını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'e, hükümete ve halkına taziye dileklerini ilettiğini belirtti.

Ramazan ayının son günlerinde kutsal mekanları hedef alan saldırıları şiddetle kınayan ISESCO da terör karşı verdiği mücadelede Riyad yönetimine verdiği desteği ifade etti.

İHVAN VE HAMAS'TAN KINAMA

Mısır'ın El-Ezher Üniversitesi, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Hamas, Hizbullah ve Husiler Suudi Arabistan'da düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadı.

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada, terör saldırıları kınanarak, "Bu alçak saldırları düzenleyenlerin ne masum insanların kanının dökülmesine, ne insanlığa ne de mübarek ramazan ayı ve mukaddes mekanlara saygıları var." ifadesine yer verilirken Hamas hareketi ise alçakça yapılan saldırıyı kınayarak, saldırıda Mescid-i Nebevi'nin hedef alınmasını bütün Müslümanlara meydan okuma ve duygularını kışkırtma şeklinde değerlendirdi.

Ezher'den yapılan yazılı açıklamada, "Özellikle bu mübarek günlerde mukaddes mekanlara yönelik terör saldırısını şiddetle kınıyoruz." denilerek, teröre karşı mücadelede Suudi Arabistan'ın yanında olduğu vurgusu yapıldı.

ayağının tozu ola bilsem ya Resulullah
 // hacı
Allah Resulünün ruhaniyetine kimse hörmetsizlik ede bilmez...
06 Temmuz 2016 10:07
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler