YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Medeniyetler Korosu BM konserine hazırlanıyor
Medeniyetler Korosu BM konserine hazırlanıyor
05 Nisan 2016 16:09
İmamdan, rahibe, ev hanımından öğrenciye kadar üç semavi din ile 6 mezhebin üyelerinin yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosunun, BM Genel Kurulunda vereceği konserin hazırlıkları devam ediyor.

İmamdan, rahibe, ev hanımından öğretmen ve öğrenciye kadar üç semavi din ile 6 mezhebin üyelerinin yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu, 15 Nisan'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda vereceği konser için hazırlıklarına devam ediyor.

Seslendirdiği İngilizce, Türkçe, Arapça ilahi ve parçalarla barış ve kardeşlik içerisinde yaşama mesajı veren koro, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda vereceği konserde giyecekleri kıyafetlerden, seslendirecekleri parçalara kadar her detaya büyük önem veriyor.

Konser öncesi Hatay Valiliğinin katkısıyla hazırlanan ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı kıyafetleriyle prova yapan koro, BM'de ''Dünya 5'ten büyüktür'' mesajıyla tüm dünyaya seslenmek istiyor.

Antakya Medeniyetler Korosu Derneği Başkanı Yılmaz Özfırat,  ''Birleşmiş Milletlerdeki konserde Suriye'ye dikkati çekmek istiyoruz çünkü acı paylaştıkça azalır. New York'ta bütün büyükelçilere mesajımız net olacak. Evet gerçekten dünya 5'ten büyüktür. Türkiye gerçekten çok büyük bir ülkedir ki bugün 3 milyon Suriyeliyi kendi içimizde barındırabiliyoruz ve bu insanların acılarına ortak olabiliyoruz. Dünyanın bu konuda kaldığı kayıtsızlık da açıkçası bizleri rahatsız etmekte. O yüzden bunun güzel bir şans olduğunu düşünüyoruz. Çünkü BM'de herkese bunu göstermek istiyoruz.'' dedi.

Koroya iki Suriyeli üye

Özfırat, Suriye'de yaşanan drama dikkati çekebilmek ve Suriyelilerin acısını biraz olsun dindirmek adına koronun bünyesine iki Suriyeli müzik öğretmeni aldıklarını ve onların da koroya çok iyi uyum sağladığını anlattı. Özfırat, ''Suriyeli arkadaşlarımız yeni olduğu için BM'deki konsere gitmeyecekler. Onlar ülkelerindeki iç karışıklıktan dolayı, evleri barkları yıkıldığı için ülkemize misafir olarak sığındılar. Biz onları belki rehabilite edebilir, acılarını biraz dindirebiliriz diye koromuzun içine aldık. Kim gelmek isterse herkese kapımız açık. Her milletten, dinden ırktan kişi gelebilir. Bizim amacımız bir arada yaşama kültürü göstermek'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler