YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mccain başkan adaylığını garantiledi
Mccain başkan adaylığını garantiledi
Mccain başkan adaylığını garantiledi
06 Mart 2008 / 07:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


ABD'de dün dört eyalette yapılan ön seçimlerde beklenenin ötesinde başarı gösteren Clinton, gerisinde kaldığı Demokrat Parti'nin başkan adaylığını kazanma mücadelesinde yarışa devam etmesini sağlayacak morali elde etti. Cumhuriyetçi aday adayı Mccain ise başkan adaylığını garantiledi.


ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokrat başkan adaylarının belirlenmesi amacıyla yapılan ön seçimler devam ediyor. Dün büyük eyaletlerden Teksas ve Ohio'nun yanı sıra Rhode Island ve Vermont eyaletlerinde yapılan seçimlerde gecenin galibi Hillary Clinton oldu. Cumhuriyetçi Parti'den Senatör John McCain ise adaylığını garantiledi. ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da öğle saatlerinde John McCain ile biraraya gelerek McCain'in adaylığını desteklediğini açıkladı. Cumhuriyetçi Parti ile Demokrat Parti Ohio, Rhode Island, Teksas ve Vermont'taki önseçimleri de sonuçlandırdı. Demokrat Parti'de ise Clinton ise uzun süredir koptuğu yarışa Ohio, Rhode Island ve Teksas'ı kazanarak geri döndü. Teksas'taki önseçimi 3 puanla Clinton'a kaptıran Barack Obama ise yine Teksas'ta yapılan ikinci beçim olan parti seçimini ise önde bitirdi. Ancak günün galibi Hillary Clinton oldu.


ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR


Bugüne kadar yarışı sürdüren ve toplamda 247 delege sayısına ulaşan Mike Huckabee, sonuçların belirlenmesinden sonra çekildiğini açıkladı. McCain ise Teksas'ta yaptığı konuşmada Huckabee'ye sürdürdüğü kampanyasından dolayı teşekkür etti. Adayların karşılıklı birbirini kutladığı önseçimlerde McCain, “Asıl işimiz şimdi başlıyor” dedi.


KIRAN KIRANA YARIŞ


Demokrat Parti cephesinde ise yine kıran kırana bir yarış başladı. Delege ve eyalet bazında yarışı önde götürdüğü halde büyük eyaletlerde kaybettiği için biraz sıkıntılığı olduğu gözlenen Obama Teksas'ta yaptığı konuşmada Clinton ve McCain'i arayarak kutladığını söyledi. Amerikan AP ajansının son verilerine göre, Obama'nın halen 1477delegesi, Clinton'ın ise 1391 delegesi bulunuyor. Demokrat partinin başkan adaylığı için 2025 delegeyi kazanmak gerekiyor. Demokratların yarışının, bir başka önemli ön seçimin Pennsylvania'da yapılacağı 22 nisana kadar sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.


Hüseyin benim yardımcım olur


Hillary Clinton, seçime, rakibi Obama'yla bir ekip halinde katılabileceğini, ancak bunun için kendisinin başkan adayı olması gerektiğini söyledi. CBS televizyonunda konuşan Clinton, kendisinin başkan, Obama'nın ise yardımcısı olabileceğini söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler