YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Marmara yolcusu: Arkadaşlarımız işkence gördü
Mavi Marmara yolcusu: Arkadaşlarımız işkence gördü
31 Mayıs 2015 11:58
Mavi Marmara gemisi aktivistlerinden Fethi Sarımsakçı, operasyonun ardından Yedioht zindanlarına götürüldüklerini ve bazı arkadaşlarının işkenceye maruz kaldığını aktardı.

Gazze'ye insani yardım taşırken uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara gemisindeki gönüllülerden İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Bolu Temsilcisi Fethi Sarımsakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırının ardından birçok yardım gönüllüsünün İsrail'in psikolojik işkencesine maruz kaldığını söyledi.

Limana ulaşmalarının 24 saat sürdüğünü, bu süre zarfında güneşin altında bekletildiklerini ve kafalarına su atıldığını belirten Sarımsakçı, "Bir nevi bize orada psikolojik baskı oluşturdular. Hiçbir arkadaşımızın bu baskıdan etkilendiğini görmedim" diye konuştu.

"Arkadaşlarımız işkence gördü"

Yedioht zindanlarına götürüldüklerini aktaran Sarımsakçı, "Orada yaklaşık 24 saat kaldık. Orada belli arkadaşlarımız işkence gördü. Onların elinde bir liste vardı ve gemide de listede bulunanları aramışlardı. Zindanlarda şiddetten ziyade psikolojik baskı uyguladılar bize. Devletimizin girişimlerinin ardından bizim tahliyemiz başladı. Havalimanına kadar bu zulüm ve psikolojik baskı devam etti" ifadelerini kullandı.

Bu konuda beklentilerin tamamının elde edilmediğine dikkati çeken Sarımsakçı, şunları söyledi:

"Bir kısmı gerçekleşti ve İsrail özür diledi, tazminat ödemeyi kabul etti. Bizim burada asıl derdimiz özür ya da tazminat değil. Ambargonun kalkması, savaş suçlularının cezasını çekmesi. İnşallah bundan sonra İsrail hak ettiği cezayı görecek. Mavi Marmara, insanlığın onuru, mazlumların umudu oldu."

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler