YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mark Toner açıkladı: ABD, PYD'nin öncülük ettiği SDG ile görüştü mü?
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ın PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri ile bir araya gelmesi konusuna açıklık getirdi
Mark Toner açıkladı: ABD,  PYD'nin öncülük ettiği SDG ile görüştü mü?
07 Eylül 2016 / 08:20 Güncelleme: 07 Eylül 2016 / 09:09

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ABD Başkanı Barack Obama'nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD'nin öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubun liderleriyle görüştüğünü bildirdi.

Mark Toner, günlük basın toplantısında, McGurk'ün Suriye'deki görüşmelerine ilişkin haberler hakkındaki sorularını yanıtladı.

McGurk'ün Almanya ve Türkiye'de de temaslarda bulunduğunu belirten Toner, özel temsilcinin Suriye'de SDG içindeki farklı grupların liderleriyle görüştüğünü, Münbiç'in DAEŞ'ten alınmasına yönelik memnuniyeti dile getirdiğini belirtti.

Toner, "Brett McGurk ayrıca DAEŞ'e karşı mücadelede SDG'ye yönelik ABD desteğini teyit etti. Aynı zamanda SDG tarafından verilen taahhütlere uyulmasının önemini vurguladı. Tüm bu görüşmelerinde çatışmaların önlenmesi ve çabaların birleştirilmesini teşvik etti." dedi.

Mark Toner, SDG içindeki Kürt unsurların Fırat'ın doğusuna dönme sözünü yerine getirdiklerini yineleyerek, DAEŞ'ten kurtarılan Münbiç'in bölgenin yerlileri tarafından kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Toner, "Mümkün olan en kısa sürede yerel makamların ve yerel hükümetin DAEŞ'ten alınan şehir ve kasabalarda kontrolü yeniden tesis etmesini istiyoruz. Asıl amaç yerlerinden olmuş, DAEŞ terörüne maruz kalmış halkın evlerine geri dönmesi, şehirlerin de eski normal haline dönmesidir." diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler