YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malta'da sığınmacı zirvesi  ​
Malta'da sığınmacı zirvesi ​
11 Kasım 2015 23:10
Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile Afrika Birliği'nden ülkeler, Akdeniz'de son dönemde artan sığınmacı geçişlerine çözüm bulmak için Malta'daki zirvede bir araya geldi.

Akdeniz'in Libya açıklarında geçen nisan ayında 700'ün üzerinde sığınmacının hayatını kaybettiği büyük göçmen faciasının ardından harekete geçen AB Konseyi'nin, birliğin Akdeniz'de var olduğunu göstermek ve ilgili ülkelerle sığınmacı krizini görüşmek üzere yaptığı çağrı üzerine, zirve bugün Malta'da gerçekleştirildi.

Başkent La Valletta'da düzenlenen "Valletta Sığınmacı Zirvesi", katılımcı ülke liderleri ve delegasyonunun, Akdeniz Kongre Merkezi'ne gelişi ve yapılan açılış töreniyle resmen başladı. Liderleri gelişleri sırasında Malta Başbakanı Joseph Muscat ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, tek tek kapıda karşıladı.

Zirveye katılan liderlerden AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Malta'nın Avrupa ile Afrika arasında coğrafi konumu sebebiyle köprü gibi olduğunu belirterek, "Bu zirvenin, birlikte olma ve işbirliği içinde hareket etme anlamı taşıdığını düşünüyorum. Bu bakımdan önemli" dedi.

Valletta Zirvesi boyunca Avrupalı ve Afrikalı liderlerin, insanları göçe zorlayan yoksulluk, çatışma ve iklim değişikliği konularının üzerinde duracağı belirtildi.

Malta basınında, zirveyle ilgili çıkan haberlerde, AB tarafının Afrikalı partnerleriyle belli bir takım şartları sağlayamayan sığınmacıların hızlı bir şekilde geri gönderilmesini sağlayacak anlaşmalar yapma umudunu taşıdığı ifade edildi.

Zirve dolayısıyla başkent La Valletta'da tarihi kent merkezi araç trafiğine kapatılırken, alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler