YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliki'yi çıldırtacak açıklama
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri el-Maliki'nin değiştirilmesini veya başbakanın davranışlarını değiştirmesi için baskı yapılmasını istedi.
Maliki'yi çıldırtacak açıklama
30 Kasım 2012 / 10:43 Güncelleme: 30 Kasım 2012 / 10:51

El-Arabiyye televizyonuna konuşan Talabani, Irak hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki gerilime değinerek, ''Maliki'nin silahlı kuvvetler komutanı sıfatıyla orduyu yalnızca polisin görevi olan işlere sokmaya yetkisi yoktur'' dedi.

Talabani, Dicle Operasyon Gücü'nün oluşturulmasının Irak'ta olağanüstü hal ilan edilmesi anlamına geldiğini ve bunun da Maliki'nin yetkilerini aşması demek olduğunu dile getirdi.

Irak Kara Kuvvetleri Komutanı General Ali Gaydan'ın, polis güçleri ve yerli güçlerin tamamının 'Dicle Operasyon Gücü' yönetimine tabi olmasını isteyen bir karar aldığını ifade eden Talabani, ''Bu da başlı başına 'olağanüstü hal'dir'' diye konuştu.

Talabani açıklamasında, ''Benim görüşüm, şu an iktidardaki 'Şii' ulusal ittifaktan, başbakanı değiştirmesini veya başbakana baskı yaparak davranışlarını değiştirmeye zorlamasını istemektir'' ifadesine yer verdi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler