YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliki kararından vazgeçmeyecek
Maliki kararından vazgeçmeyecek
11 Şubat 2012 20:56
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'ye yöneltilen suçlamalardaki delillerin yüzde yüz doğru olduğunu ifade ederek, kavuşturma kararından vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ''Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi hakkında verilen kovuşturma kararından vazgeçmeyeceğini'' bildirdi.

Maliki, lideri olduğu Dava Partisi'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle memleketi Kerbela iline bağlı El Hindiye'de düzenlenen etkinlikte, "Haşimi hakkında aldığımız kovuşturma kararından kesinlikle vazgeçmeyeceğiz. Iraklılar hakkında kim suç işlerse, adalet yerini bulana kadar mutlaka adalet karşısında zelil ve aşağılanmış bir şekilde durması gerekir. Haşimi'ye yöneltilen suçlamalardaki deliller yüzde yüz doğrudur. Haşimi, kaçan sanıktır" dedi.

 Bu arada, Maliki, bölgedeki bazı ülkeleri Haşimi'ye destek verme ve yardımcı olmakla suçladı. Maliki, bazı ülkelerin kendisine Haşimi'nin yaptıklarından haberdar olduklarını ve ellerinde bununla ilgli dosyaların bulunduğunu söylediklerini belirtti.

Irak Yüksek Yargı Konseyi, tutuklanan bazı korumalarının verdikleri ifadelerde şiddet eylemlerini El Haşimi'nin direktifleri doğrultusunda yaptıklarını dile getirmesinden sonra 19 Aralık'ta, El Haşimi ve beraberindeki 14 kişi hakkında tutuklama kararı vermişti. Haşimi, hakkında tutuklama kararı verilmesinden bu yana Irak'ın kuzeyinde yaşıyor.

Haşimi, avukatları aracılığıyla 5 Aralık'ta Yüksek Yargı Konseyine yaptığı müracaatta, davanın Bağdat dışına, özellikle Kerkük şehrine taşınmasını ve yanında çalışıp da tutuklanan kişilerin Adalet Bakanlığına bağlı tutukevlerine sevk edilmesini talep etmişti.

Irak Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü Hakim Abdülsettar Bayrakdar, 15 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Haşimi'nin davanın Kerkük'e taşınması için Temyiz Mahkemesine yaptığı başvurunun, mahkemeye bağlı, 19 uzman hakimden oluşan Genel Heyet tarafından ele alındığını ve Bağdat'ta görülmesine karar verildiğini belirtmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler