YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliki: "Hükümet görevine devam edecek"
Maliki: "Hükümet görevine devam edecek"
13 Ağustos 2014 18:15
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, federal mahkeme konuyla ilgili kararını açıklayıncaya kadar, hükümetin görevine devam edeceğini söyledi.

Maliki, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, hükümeti kurma görevinin Ulusal Şii İttifakı adayı Haydar el-İbadi’ye verilmesinin anayasa ihlali olduğunu savunarak, bunun ardından güvenlik, siyaset ve ekonomi alanında vuku bulabilecek sorunlar konusunda uyardı.

Siyasi krizlerin etkisinin büyük ve tehlikeli olacağını dile getiren Maliki, "Bu tür krizler demokrasi ve anayasayla yönetilen ülkenin en önemli esaslarını darmadağın eder. İktidara bağlılık ise seçimlere katılan vatandaşların hakkını muhafaza etmektir" dedi.

Irak Fedaral Mahkemesi'nden konu hakkında bir hüküm çıkana kadar hükümetin görevini sürdüreceğini vurgulayan Maliki, "Mahkeme, sözünü söyleyecek ve herkes verilen karara saygı duyacak" diye konuştu. Maliki, "Yaşanan ihlalin herhangi bir değeri yoktur. Bazı büyük devletler de anayasa ihlalleri bataklığına düşmüştü" ifadesini kullandı.

Maliki, ayrıca "anayasa ihlalinin", siyaset, emniyet ve ekonomi alanındaki taşkınlıklara kapı aralayacağını savundu.

Irak Başbakanı ve Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki, Cumhurbaşkanı Fuat Masum'un, İbadi'yi görevlendirmesine sert tepki göstermiş ve bunu, "Irak Anayasası'na yapılmış darbe" olarak nitelendirmişti. Maliki, ayrıca konuyu federal mahkemeye taşımıştı.

ABD'den sonra İran'ın da destek verdiği İbadi'nin başbakan adaylığına ülkedeki Kürtler, Sünni gruplar, Şii lider Ali Sistani ve Maliki karşıtı Şii grupların da sıcak baktığı belirtiliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler