YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mali'de son durum nedir? Mali'de kaç kişi öldü?
Mali'de son durum nedir? Mali'de kaç kişi öldü?
20 Kasım 2015 18:07
Mali'de son durum nedir? Mali'de kaç kişi öldü?Mali'de rehine krizi yaşandı. Mali'deki rehine krizi sabah saatlerinde başladı. Oteldeki 170 kişiyi rehine alan grup, bazılarını öldürdü. Mali'de kaç kişi öldü? Mali otel baskınından son haberler...

Mali'de son durum nedir? Mali'de kaç kişi öldü?

Bugün sabah saatlerinde ajanslar son dakika olarak Mali'de bir otelde rehine krizi yaşandığını geçti. Ardından tüm gözler Mali'ye çevrildi ve Mali'deki son gelişmeler merak edilir oldu. Mali'de bir otelde 170 kişi rehin alındı. JKriz akşam saatlerinde sona erdi. Krizde neler yaşandı?  Mali'de neler oldu. Mali'den son dakika haberleri ve son durum gelişmeleri haberimizde... Mali'de yaşananlar, otelde kaç kişi öldü?

Mali'de son durum nedir? Mali'de kaç kişi öldü?

Sabah yerel saatle 6.00 sıralarında otele görgü tanıklarına göre bir pikap ile gelen saldırganlar, özel güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi. Otelin içine giren saldırganların rastgele ateş açması sonucu ölü ve yaralıların olduğu iddia edildi. Rehin alma eylemi sırasında en az iki özel güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

Yerel yetkililer, başkent Bamako'nun Hamdallaye Mahallesi'nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı Radisson Otel'de silahlı bir grubun 140'ı konuk, 30'u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı.

Mali Güvenlik Bakanı, Bamako'da Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda rehine kalmadığını bildirdi.

Rehin alınanlardan 7'si THY personeliydi

Rehin alınanlar arasında 7 THY personeli bulunuyordu. THY rehin alındıktan sonra serbest bırakılan personellerini almak için özel uçak gönderdi.

18 kişi hayatını kaybetti

Mali güvenlik yetkilileri, Bamako'daki Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda en az 18 kişinin öldüğünü, 20'ye yakın kişinin yaralandığını açıkladı.

Reuters'in BM'ye dayandırdığı haberine göre ise otelde 27 ceset tespit edildiği açıklandı. 

EL KAİDE BAĞLANTILI ÖRGÜT ÜSTLENDİ

Saldırıyı terör örgütü El Kaide bağlantılı El Murabitun örgüt üstlendi.

Twitter'dan yapılan açıklamada, saldırının El Murabitun militanları tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Mali'nin kuzeyinde etkili olan El Murabitun örgütü Tuareg ve Arap militanlardan oluşuyor.  

KURAN’DAN AYET OKUYANLAR SERBEST

France 24′te yer alan habere göre, 50 rehinenin serbest bırakıldığı bildirildi. Rehineler arasında “Kuran’dan ayet okuyanların” serbest bırakıldığı gelen bilgiler arasında. Reuters’e konuşan güvenlik kaynakları, “Sabahın erken saatlerinde silah sesleri başladı. Görünüşe göre rehine almak için yapılmış bir eylem. Polis orada ve etrafı güvenlik kordonu altına alıyorlar.” açıklamasında bulundu.

mali-harita-3-custom.jpg

MART’TA DA SALDIRI OLMUŞTU

7 Mart 2015 tarihinde Mali’nin başkenti Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti. En az 129 kişinin öldüğü eşzamanlı Paris saldırılarının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, askeri birliklerinin Afrika’da da dinci örgütlerle başarılı bir şekilde mücadele edeceğini söylemişti. Mali’deki asker ve polisin yanında Birleşmiş Milletler güvenlik ekiplerinin de oteli çevrelediği duyuruldu.

Çin medyası da rehin alınanlar arasında en az 7 Çinli olduğunu bildirdi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler