YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malezya uçağını kimin düşürdüğü belli oldu!
Malezya uçağını kimin düşürdüğü belli oldu!
23 Temmuz 2014 19:15
Ukrayna'nın Rusya sınırında 293 kişiyle birlikte düşürülen Malezya Havayolları uçağını kimin düşürdüğü belli oldu.

Ukrayna'nın Rusya sınırında 293 kişiyle birlikte düşürülen Malezya Havayolları uçağı ile ilgili ABD istihbaratı ilk bilgiyi paylaştı. Buna göre yolcu uçağı ayrılıkçılar tarafından yanlışlıkla vuruldu. Yolcuların çoğunun ülkesi Hollanda’da ise acı ve yas büyük.

Amerikan istihbaratı, Ukrayna'nın doğusunda Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düştüğü olayla Rusya hükümetinin "doğrudan" bir ilişkisi olmadığını ancak ülkenin doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara silah sağlayarak olayın "koşullarını hazırladığını" belirtti.

Uçağı ayrılıkçılar düşürdü

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD istihbaratının üst düzey yetkilileri, isimlerinin yayınlanmaması şartıyla gazetecilere verdiği brifingde, Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının, büyük ihtimalle, Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından yerden havaya atılan SA-11 füzesiyle düşürüldüğünü iddia etti.

Kremlin'in olayda "doğrudan" bir ilişkisi olmadığını ifade eden yetkililer, Rusya'nın ayrılıkçıları silahlandırarak uçağın düşürülmesine "şartları hazırladığını" düşünüyor. Değerlendirmelerinde ihtiyatlı davranan yetkililer, ancak uçağı düşüren füzenin Rusya'dan temin edildiğine dair de herhangi bir delile sahip olmadıklarını kaydetti.

ABD'li yetkililer, bu kanıya, kısmen sosyal medyada yer alan görsellerle Ukrayna hükümetinin son günlerde kamuoyuyla paylaştığı videolara istinaden ulaştıklarını belirtti. Füzenin fırlatılırken herhangi bir Rus görevlinin orada bulunup bulunmadığını bilmediklerini aktaran yetkililer, füzeyi atmayı başaranların da Rusya'da eğitim alıp almadıkları noktasında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

Büyük olasılıkla yanlışlıkla düşürüldü

Füzeyi kimin fırlattığının sorulması üzerine yetkililerden biri, "Herhangi bir isim bilmiyoruz, herhangi bir rütbe bilmiyoruz ve hatta hangi ulustan olduğundan bile yüzde 100 emin değiliz" açıklamasında bulundu.

Üst düzey yetkililer, uçağın büyük olasılıkla "yanlışlıkla" düşürüldüğünü, ayrılıkçıların muhtemelen uçağın ticari uçak olduğunu da bilmediklerini dile getirdi. Yetkililer, Rus yanlısı ayrılıkçıların daha önce de Ukrayna ordusuna ait 12 uçağı düşürdüğünü hatırlattı.

20:33
 // Ahmet
Hepsinin katili,angele merkel'dir.. Onun girişimleri ve büyük germen imparatorluğu hayali. Bize de bu yüzden saldırıyor,köpek gibi. Kominist-faşist karışımı zürriyetsiz,pisikopat. Pkk ya yardım,necip hablemitoğlunun öldürtülmesi(alman vakıfları),gezi kalkışması,almanyada iş adamlarımızın öldürtülmesi,saymakla bitmez. 59 tane nükleer santrali var ,bizde bir tane bile olamazmış. 3,5 cent'e elektrik kullanıp 1 tirilyon euro ihracat yapıyor( . Biz ise 11,5 cent'e kullanıyoruz. )yılda,avrupa yı batırdı,imparatoriçe oldu,şimdi neo-con larla iş tutup,dünyayı dizayn ediyor.....
23 Temmuz 2014 20:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler