YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malezya uçağına bakın ne emri verilmiş
Malezya uçağına bakın ne emri verilmiş
19 Temmuz 2014 00:59
Ukrayna’da düşen Malezya yolcu uçağına, yerdeki hava trafik kontrol kulesince Ukrayna hava sahasında uçuş planında gözükenden daha alçak irtifadan uçması talimatı verildiği ortaya çıktı.

Malezya Havayolları’ndan yapılan açıklamada, MH17 sefer sayılı uçağa Ukrayna hava sahasının uçuşa yasaklanmış kısmından sadece  304,8 metre yüksekte olan 10 bin metre irtifada uçması talimatı verildiği bildirildi.

Uçağın uçuş planınındaki irtifanın ise en ideal irtifaya yakın yükseklik olan 10 bin 668 metre olduğu belirtilen açıklamada, “Ancak uçağın uçacağı irtifa, yerdeki hava trafik kontrol görevlilerince belirlenir. Ukrayna hava sahasına girdiğinde MH17’den 10 bin metre irtifada uçması istendi” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, uçağın uçuş planındaki orjinal irtifanın Avrupa ve Asya üzerindeki tüm sivil uçuş yollarını belirleyen Eurocontrol adlı kuruluşca onaylandığı belirtildi.

Olayın meydana geldiği Ukrayna hava sahası üzerindeki, uçağın kendi uçuş planındaki orjinal irtifanın altındaki yükseklikten geçen rotanın genellikle Avrupa ve Asya uçuşlarında kullanıldığı belirtilen açıklamada, MH17’nin düştüğü sırada aynı rota üzerinde başka bir uçağın bulunduğuna işaret edildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler