YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malezya uçağı düşmemiş, kaçırılmış!
Bir hafta önce kuleyle bağlantısı kesilen ve hâlâ bulunamayan Malezya yolcu uçağıyla ilgili terör şüphesi bir kez daha gündeme geldi.
Malezya uçağı düşmemiş, kaçırılmış!
16 Mart 2014 / 14:47 Güncelleme: 16 Mart 2014 / 14:48

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e uçmak için 227 yolcusu ve 12 mürettebatıyla yola çıktıktan sonra, geçen cumartesinin ilk saatlerinde irtibat kesilen Malezya Havayolları'na ait uçakla ilgili kaçırıldığı yönündeki iddia resmi ağızdan doğrulandı.

Dün, soruşturmaya dahil olan bir hükümet yetkilisi, Boeing 777 tipi uçakla ilgili soruştumada, uçağın kaçırıldığı yönünde sonuca varıldığını, uçuş deneyimi olan bir ya da daha fazla kişinin iletişim cihazlarını kapayarak irtibatı kestiğini ve uçağın rotasını değiştirdiğini söyledi. Aynı yetkili, "Uçağın akıbetini, nereye götürüldüğünü hâlâ bilmiyoruz" dedi.

Kaybolduktan sonra 7 saat uçmuş

Basın toplantıs düzenleyen Malezya Başbakanı Necip Rezak, uçağın iletişim sisteminin kapatılıp, bilinçli olarak rotasının değiştirildiğini doğruladı ve "Kaçırıldı yönündeki haberlere rağmen biz diğer olasılıkları da göz önünde bulunduruyoruz" dedi. Uçağın ortadan kaybolduktan sonra yedi saate yakın uçtuğunun tahmin edildiğini vurgulayan Rezak, "Büyük bir doğruluk payıyla, uçağın iletişim sistemlerinden birinin; ACARS'ın (havada iletişim ve durum bildirici sistem) Malezya'nın doğu kıyılarına varmadan hemen önce devre dışı bırakıldığını söyleyebiliyoruz" dedi.

ACARS, uçaktaki bilgisayarların yerdeki bilgisayarlarla iletişim kurmasını sağlıyor ve uçağın sistemlerinin durumu hakkında bilgi veriyor. Orduya ait bir radara göre, uçak daha sonra dönüp Malezya üzerinde uçmaya başladı, ardından kuzey-batıya yöneldi. Bir uydu, tam yerini tespit edemese de son radar temasından sonra uçaktan yedi saat süreyle sinyal aldı.

Kazakistan'a kadar gitmiş...

Uçağın bu kadar süre uçmuş olması kuzeye doğru gittiyse Kazakistan'a kadar veya Hint Okyanusu'nun güneyine kadar ulaşmış olabileceği anlamına geliyor. Şimdiye kadar Güney Çin Denizi'ne yoğunlaşan aramaların yeni adresi bu nedenle Hint Okyanusu oldu. Uzmanlar, yedi saatlik uçuş süresince uçağın yakıtının bitmiş olabileceğine dikkat çekti.

18 bin saati aşkın uçuş deneyimi olan 53 yaşındaki pilot Zaharie Ahmet Şah'ın Kuala Lumpur'un dışındaki evinde arama yapıldı.

Hint okyanusunda aranıyor

Güney Çin Denizi ve Malakka Boğazı'nda 12 ülkeden 43 gemi ve 40 uçak arama çalışmalarını bir haftadır sürdürüyor. Güney Çin Denizi'ndeki çalışmaları sona erdiren ekipler artık uçağı Hint Okyanusu'nda arayacak. MH370 sefer sayılı uçakta yakınları olanlar ve onların acılarını paylaşanlar Kuala Lumpur'daki havalimanındaki bir duvara iyi dileklerini, duygularını yazıyor

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler