YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Malezya bağımsızlık günü resepsiyonu
Malezya bağımsızlık günü resepsiyonu
09 Eylül 2014 21:48
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Malezya'nın 57. Milli Günü ve Malezya Silahlı Kuvvetleri'nin 81. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.

Malezya'nın Ankara Büyükelçisi Amran Bin Mohamed Zin'ın ev sahipliğinde Ankara JW Marriott Otel'de düzenlenen resepsiyona Malezya Savunma Bakan Yardımcısı Datuk Abdul Rahim Bakri, Milli Savunma Bakanlığı Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, diplomatik misyon temsilcileri, çok sayıda büyükelçi ve davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşma yapan Arınç, Türkiye ile Malezya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluğun güçlendirilmesinde karşılıklı üst düzey ziyaretlerin önemine değindi.

Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ocak ayında Malezya'ya gerçekleştirdikleri resmi ziyaret esnasında kendilerine gösterilen sıcak konukseverliği memnuniyetle hatırladığını söyledi. Bülent Arınç, Malezya Başbakanı Necip Abdürrezzak'ın da 16-17 Nisan tarihlerinde Türkiye'yi ziyaretlerinden onur duyduklarını söyledi.

Arınç, bu ziyaretler esnasında Malezya ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması ve vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmalar imzalandığını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Malezya toplamda 100 milyonun üzerinde bir nüfusa, 1 milyon kilometrekare yüzölçümüne, 1 trilyon doları aşan gayrisafi yurtiçi hasılaya ve 775 milyar dolardan daha fazla ticaret hacmine sahip iki ülkedir. 2013 yılı ticaret hacmimiz 2 milyar dolara yakındır. Son 5 yılda firmalar tarafından Malezya'dan Türkiye'ye 500 milyon doların üzerinde, Türkiye'den Malezya'ya da 300 milyon dolardan daha fazla yatırım gerçekleştirilmiştir."

Başbakan Yardımcısı Arınç, Kuala Lumpur Pekin seferinde kaybolan MH-370 sefer sayılı uçak ile Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a gittiği esnada Ukrayna'nın doğusunda düşürülen MH-317 sefer sayılı yolcu uçağı dolayısıyla Malezya halkına başsağlığı diledi. Arınç, "Yaşadığınız acı ve üzüntüyü Türk milleti adına yürekten paylaştığımızı yürekten ifade ediyorum" dedi.

Resepsiyonda Malezya'nın kültürel ezgilerinin yer aldığı canlı müzik dinletisi sunuldu. Davetlilere yöresel yemekler ikram edildi. Gecede ayrıca Türkiye-Malezya arasındaki diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü de kutlandı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler