YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mal varlığına el konuldu
Mal varlığına el konuldu
12 Şubat 2011 07:41
İsviçre, Hüsnü Mübarek ve ailesine ait banka hesaplarının dondurulduğunu duyurdu. Hesapların ayrıntısı verilmezken Mübarek’in esas servetinin gayrımenkuller olduğu ileri sürülüyor.

İsviçre hükümeti, istifa haberinin gelmesinin hemen ardından Mübarek ve ailesine ait ülkedeki malvarlığını dondurma kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lars Knuchel, aileye ait banka hesapları hakkında ayrıntı vermedi ancak hesapları dondurma kararının yürürlüğe girdiğini söyledi. İsviçre Merkez Bankası kayıtlarına göre, ülkede Mısırlılar’a ait hesaplarda toplam 3.6 milyar dolar bulunuyor. Dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu belirtilen devrik lider Mübarek’in, İngiltere ve İsviçre bankalarında dolgun hesapları bulundu, Londra, New York, Los Angeles gibi şehirlerde gayrimenkulleri olduğu toplam servetinin 70 milyar doları bulduğu  öne sürülüyor. İngiltere’deki Durham Üniversitesi Ortadoğu Politikaları Profesörü Christopher Davidson da, Amerikan ABC televizyonuna yaptığı açıklamada, Mübarek ve ailesinin mal varlığının İsviçre’de banka hesapları yerine tüm dünyaya yayılmış gayrimenkul halinde olduğunu söyledi. Hüsnü Mübarek’in eşi Suzan, oğulları Alaa ve Cemal’in mal varlıkları ile ilgili de çok farklı iddialar bulunuyor.

İşte mal varlıkları

Mübarek’in 2 oğluyla ilgili Mısır’da yazılan bir kitaba göre mal varlığından bazıları şöyle:

- Londra, Paris, Madrid, Dubai, Washington, New York ve Frankfurt’ta mülk.
- Baba Mübarek’e ait Şarm el Şeyh’te malikane
- Mısır’da 19 restorantlık Chili zincirinde ortaklık
- Hyundai ve Skoda’nın Mısır ayağının ortağı
- Vodafone Mısır şirketinde hisse
- Tatil beldelerinde bir kaç otel
- Bir çok Mısır kentinde arsa (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler