YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makinist polise ifade vermeyi reddetti
Makinist polise ifade vermeyi reddetti
26 Temmuz 2013 22:17
İspanya'nın Santiago Compostela kentinde meydana gelen tren kazasında şimdiye kadar tek sanık olarak gösterilen ve hastanede tedavisi süren yaralı makinist Francisco Gonzalez G.A, polise ifade vermeyi reddetti.

İspanyol haber ajansı EFE'nin verdiği haberde, kaza sonrası hafif yaralı olarak hastanede bulunan makinistin polise ifade vermeyi reddettiği belirtildi. Kazanın olduğu virajda saatte 80 kilometre hızla gitmesi gerekirken 190 ile gittiği tespit edilen ve kazayı soruşturan yargıç tarafından sanık olarak ifade vermeye çağırılan makinist, yasal hakkını kullanarak hastanedeyken polise ifade vermeyi reddetti. Verilen bilgilerde, polisin gözaltında tutulmaya devam edeceği makinistin, hastaneden taburcu edilmesinin ardından mahkemeye götürüleceği bildirildi.

Bu arada İspanya demiryolları altyapı müdürlüğü ADIF'ın başkanı Gonzalo Ferre, hızlı trenin kazanın olduğu viraja girmeden 4 kilometre önce frene basıp hız düşürmesi gerektiğini savundu. Konunun uzmanı makinistler, 200 kilometre hızla giden bir trenin 80'e indirilmemesinin ''insan hatası'' olduğunu söyledi. Yürütülen soruşturmayla ilgili İspanyol basınına sızan bilgilerde, kazaya aşırı hızın sebep olduğu, makinistin geç frenlediği öne sürüldü.

78 kişinin hayatını kaybettiği kazada, 3'ü çocuk 31 yaralının durumunun ciddi olduğu belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler