YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makedonya'daki siyasi krizi: 2 bakan istifa etti
Makedonya'daki siyasi krizi: 2 bakan istifa etti
07 Nisan 2016 03:47
Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği'nden (SDSM) iki bakan ve üç bakan yardımcısının geçici hükümetteki görevlerinden istifa ettikleri açıklandı.

SDSM'den yapılan yazılı açıklamada, 23 Şubat'ta alınan karar gereği 7 Nisan'da feshedilmesi öngörülen Makedonya Meclisi'nin, söz konusu bakanların istifalarını kabul etmesi talebinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, SDSM başta olmak üzere tüm muhalefet kanadının ülkede adil ve demokratik bir seçim için yapılacak çabaları desteklediği ifade edildi.

Geçici hükümette SDSM'den İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Frosina Tashevska Remenski görev yapıyordu.

Makedonya'da uzun zamandır süregelen siyasi krizin çözümü amacıyla ülkedeki siyasi partilerin üzerinde uzlaştığı anlaşmaya göre, 7 Nisan'da meclisin feshedilmesi, 5 Haziran'da ise erken genel seçime gidilmesi bekleniyor.

Makedonya'daki siyasi kriz

Makedonya'da devam eden siyasi krizin çözümü için AB Komiseri Johannes Hahn'ın arabuluculuğunda geçen yıl haziran ve temmuzda bir araya gelen dört büyük siyasi partinin liderleri, 24 Nisan'da erken seçime gidilmesi konusunda uzlaşmıştı.

İktidar ve muhalefet partileri arasında imzalanan Prjino Antlaşması'na göre muhalefetin meclis çalışmalarına dönmesi, yasa dışı dinlemelerin kamuoyuyla paylaşılmaması, özel savcı atanması, geçici hükümet kurulması, kabine revizyonu ve nisanda yapılacak erken genel seçimden 100 gün önce başbakanın istifa etmesi öngörülmüştü.

Anlaşma dahilinde Başbakan Nikola Gruevski istifa etmiş ve Emil Dimitriev'in başbakanlığında seçilmiş, ayrıca seçime kadar ülkeyi yönetecek geçici hükümet kurulmuştu.

Son olarak iktidar ve muhalefet partilerinin liderleri ile ABD'nin Üsküp Büyükelçisi Jess Baily'nin şubat ayında yaptığı görüşmenin ardından, Prjino Antlaşması koşullarının tam anlamıyla yerine getirilmediği, bu nedenle seçimin 24 Nisan'da değil, haziran ayında yapılmasının daha uygun olduğu bildirilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler