YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makedonya'daki silahlı çatışma
Makedonya'daki silahlı çatışma
09 Mayıs 2015 22:55
Makedonya'nın kuzeyindeki Kumanova kentinde güvenlik güçlerinin silahlı bir gruba karşı başlattığı operasyon devam ediyor.

Resmi olmayan bilgilere göre, polisle silahlı grup arasında gün boyunca süren silahlı çatışmalarda üç polis hayatını kaybetti, 22 terörist teslim oldu. Çatışmalarda çok sayıda yaralının olduğu tahmin ediliyor.

 

Çatışmaların meydana geldiği Tode Mendol Mahallesi ve civardaki yerleşim birimlerinde yaşayan vatandaşlar tahliye edilirken, bölgeye sadece polis ve acil yardım ekiplerinin girişine izin veriliyor.

Bu arada, Üsküp'teki Klinik Merkezi'ne 20 yaralı polisin getirildiği öğrenildi.

Sırbistan sınırı yakınlarındaki Kumanova'da, silahlı çatışmalar hala devam ediyor.

Öte yandan, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, yaptığı açıklamada, Makedonya'nın kuzeyindeki olayları yakından takip ettiklerini belirterek, bu yaşananların Sırbistan için de "kötü haber" olduğunu, bölgedeki her istikrarsızlığın kötü bir sinyal ve mesaj olduğunu vurguladı.

Sırbistan'ın kendi topraklarını korumayı bileceğini ifade eden Vuçiç, Sırbistan'ın barış ve güvenliğinin zarar görmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Çatışmaların yaşandığı Kumanova'da 4 bin 695 Sırp kökenli vatandaşın yaşadığını söyleyen Vuçiç, şu ana kadar Sırbistan'a sığınan Sırp olmadığını ancak 397 Arnavut kökenli vatandaşın Sırbistan'a giriş yaptığını söyledi.

Bu arada, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Buşati de düzenlediği basın toplantısında, Kumanova'daki olayları kınadığını belirterek, yaşananların sakin bir şekilde değerlendirilmesi ve olayların büyümesinin önlenmesi çağrısında bulundu.

Olay

Makedonya polisi, Kumanova'nın merkezindeki Tode Mendol Mahellesi'nde erken saatlerde, silah kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla bir eve operasyon düzenledi. Evdekilerin polise silahla karşılık vermesi üzerine çatışma yaşandı.

Devam eden operasyonla ilgili Makedonya makamlarınca henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler