YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makedonya'da sel felaketi yaşanıyor
Makedonya'da sel felaketi yaşanıyor
08 Ağustos 2016 19:44
Üsküp'te 21 kişinin hayatını kaybetmesine ve büyük maddi hasara neden olan sel felaketinin ardından vatandaşlar selin açtığı yaraları sarmaya çalışıyor

Makedonya'nın başkenti Üsküp ve civarında büyük maddi hasara ve 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan sel felaketinin ardından, bölge halkı selin açtığı yaraları sarmaya çalışıyor.

Felaketin en fazla etkilediği bölgede yaşayan halk, yaşadıkları şokun etkisini üzerlerinden atmaya çalışıyor.

Felaketi yaşayanlar AA muhabirine yaptığı açıklamada, zorlukla hayatta kalmayı başardıklarını, o gece birçok yardım çığlığı duyduklarını, çok sayıda insanın sel felaketinden kurtulamadığını aktardılar.

Sel felaketinde iki yakınını kaybeden Leotrim Sinani, azgın sel sularına kapılan yakınlarından birinin cesedine ancak sabah ulaşabildiklerini, diğerinin cesedini ise polisin o gece kendilerine teslim ettiğini söyledi.

O gece yaşadığı korkulu saatleri anlatan Sinani, "Kardeşim o gece eşi ve üç çocuğu ile eve döndükleri sırada yağmur suları onları köprüden kanala doğru sürüklemiş. 6 aylık ve 4 yaşında olan iki çocuğunu kurtarmış ancak daha sonra geri dönüp kurtarmak için aracın üzerine bıraktığı 6 yaşındaki çocuğu ve eşi sel sularına kapılmış." dedi.

Hayvanlar da telef oldu

Can kayıplarının yanı sıra bölge halkının çok sayıda hayvanı da telef oldu.

Selde 30 koyununun telef olduğunu söyleyen Faik Abazi, su seviyesinin çok kısa bir sürede yükseldiğini, o anki şokun etkisiyle insanları mı, yoksa hayvanlarını mı kurtaracağını bilemediğini ifade etti.

Abazi, "Kimi kurtaracağımızı bilemedik. İnsanları mı yoksa hayvanları mı? Döndüğümde su 30 koyunumu almıştı." ifadelerini kullandı.

O gece yüksek su seviyesi nedeniyle evinden ayrılamayan Vaid Abazi ise dışarıdan yardım çığlıkları duyduğunu anlattı.

Telefonların çalışmadığını ve bu nedenle saatlerce evinde mahsur kaldığını aktaran Abazi, "Yağmur yağdığında ailemle birlikte evimdeydim. Pencereden bir arabanın su içerisinde döndüğünü gördüm. İçindeki bir kadın yardım bekliyordu ancak yardım etmek için fırsatım bile olmadı." diye konuştu.

Bu arada, Makedonya Savunma Bakanı Mitko Çavkov, kayıp kişilerin bulunması, yolların yeniden ulaşıma açılması ve evlerin bahçelerinin temizlenmesi için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Müslüman halk şikayetçi

Öte yandan, selin etkilediği bölgede yaşayan Müslüman Arnavutlar, hükümetin yardım politikasından şikayet etti.

Hükümet tarafından "gözardı edildiklerini" kaydeden Müslüman vatandaşlar, selin ardından gelen yardımların büyük çoğunluğunun gayrimüslim nüfusun yaşadığı bölgelere dağıtıldığını söyledi.

Birçok sivil toplum kuruluşu da bölgeye çeşitli yardımlarda bulundu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler