YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makedonya'da kabineye üç yeni isim  ​
Makedonya'da kabineye üç yeni isim ​
11 Kasım 2015 23:36
Makedonya Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada İçişleri Bakanlığına Oliver Spasovski, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Fostina Tasevska Remenski, Enformasyon Toplumu ve Yönetim Bakanlığına ise Marta Arsovska Tomovska seçildi.

Muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliğince önerilen isimler, 4 Nisan'daki erken genel seçime kadar görevi devam edecek olan geçici hükümette yer alacak.

Kabineye girecek yeni bakanlar için oylama yapılmadan önce İçişleri Bakanı Mitko Çavkov, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Dime Spasov ve Devlet Bakanı Visar Fida'nın istifaları Meclis tarafından kabul edildi.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, kabinenin yeni üyelerinin özveri ve kanunlara bağlı bir şekilde çalışmalarını beklediğini belirterek, yeni bakanlardan iktidar ve muhalefet partileri arasında geçen haziran ve temmuz aylarında yapılan görüşmelerde üzerinde uzlaşma sağlanan konulara uygun hareket etmelerini ve Makedonya halkının sorunlarının çözümüne odaklanmalarını istedi.

Makedonya'da 2012 yılından beri devam eden siyasi krize AB'nin müdahale etmesi sonucu AB Komiseri Johannes Hahn'ın arabuluculuğunda haziran ve temmuz aylarında ülkedeki en büyük dört siyasi partinin katılımıyla yapılan görüşmelerde üzerinde uzlaşılan noktalardan biri de kabine revizyonuydu.

Söz konusu uzlaşmaya göre ayrıca, 4 Nisan'da erken genel seçime gidilmesi, ülkeyi seçime götürecek geçici hükümetin kurulması, yıl sonuna kadar Başbakan Gruevski'nin istifa etmesi gerekiyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler