YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahmud Abbas tarih verdi
Mahmud Abbas tarih verdi
25 Mayıs 2011 14:24
Filistin lideri Mahmud Abbas, yaptığı toplantıda Eylül ayına kadar barış sürecinde bir gelişme olmaması durumunda Birleşmiş Milletler'e başvuracaklarını söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Eylül ayına kadar barış sürecinde bir gelişme olmaması halinde BM'ye başvuracaklarını söyledi.

Abbas, Ramallah'taki toplantıda yaptığı açıklamada, barış müzakerelerine öncelik verdiklerini belirtti, "Ancak Eylül'e kadar bir ilerleme olmazsa BM'ye gideriz" dedi.

BM'ye Filistinlilerin kendi kararları doğrultusunda başvuracaklarını kaydeden Abbas, bu tek yanlı adımın İsrail'i dünyadan izole etme veya onu gayrimeşrulaştırma amacı taşımadığını vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmayı da "olumsuz" olarak nitelendiren Abbas, Netanyahu'nun müzakereler yerine sorunlara kendisinin çözümler getirmeye çalıştığını öne sürdü.

Abbas, "Müzakereleri bir yana bırakıp, Netanyahu'nun yaptığı gibi, tek taraflı çözümler geliştirmemek lazım" diye konuştu. Abbas, müzakerelerin de belli karar ve kurallara göre yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Mahmud Abbas, Filistinliler arasındaki uzlaşma konusunda da bunun kendi çıkarlarına olduğunu vurgulayarak, "Kahire'de üzerinde uzlaşıldığı gibi, bağımsız bir hükümet kurarak bu uzlaşmayı tamamlamamız gerekiyor" diye konuştu.

İSRAİLLİ YORUMCULAR: "NETANYAHU'NUN YILDIZI PARLADI"

Öte yandan, Netanyahu'nun dün Amerikan Kongresi'nde yaptığı son konuşmayla tamamlanan ABD ziyareti, İsrail televizyonlarının siyasi yorumcularınca çok başarılı bulundu.

Kanal 2 televizyonunun Amnon Abramovitç, Ehud Yaari ve Roni Daniels gibi yorumcuları, yaptıkları değerlendirmelerde Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasında "çok güçlü ve kendinden emin gözüktüğünü" belirterek, Amerikalı üyeleri, Abbas'ın taleplerini dinlememeleri ve müzakerelerin faydasız olduğu yolunda ikna ettiğini öne sürdüler.

Yorumcular, Washington'da Obama'nın Netanyahu'ya fırça atacağını zannettiklerini, ancak bunun tam tersinin gerçekleştiğini, bu ziyarette Obama'nın değil Netanyahu'nun yıldızının parladığını iddia ettiler.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler