YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkemeden adaylara yasak...
Mahkemeden adaylara yasak...
02 Mayıs 2011 08:36
Yükse Mahkeme, terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle bazı adayların yerel seçimlere girmesini yasakladı.

İspanya'da Yüksek Mahkeme, Bask bölgesinde faaliyet gösteren ''Eusko Alkartasuna'', ''Alternatiba'' ve küçük sol örgütlerin oluşturduğu ''Bildu'' adlı koalisyonun sunduğu 254 adayın, 22 Mayıs'taki yerel seçimlere katılmasını yasakladı.

Savcılık ve hükümet adına dava açma yetkisi bulunan Devlet Avukatlığı Kurumunun geçtiğimiz hafta içinde yaptığı, Bildu'nun sunduğu tüm aday listesinin seçimlere katılmasının yasaklanmasıyla ilgili başvuruları, son gün olan pazar günü değerlendirdi. Karar vermesi için en fazla gece yarısına kadar süresi bulunan 16 kişilik Yüksek Mahkeme, çalışmalarını sürenin dolmasına 1 saat kala tamamladı.

Yapılan açıklamada, mahkeme üyeleri 7'ye karşı 9 oyla Bildu'nun sunduğu 254 adayın seçimlere katılmasına yasak getirdi.

Mahkeme, yasağa gerekçe olarak İspanya'da terörizme karşı mücadele kapsamında 2002 yılında kabul edilen Siyasi Partiler Yasası'nı gösterdi.

 İspanyol güvenlik birimlerinin hazırladıkları raporlarda Bildu, AB terör örgütleri listesinde yeralan ETA'nın stratejik bir açılımının parçası olarak gösteriliyordu.

Bu arada İspanya'da 22 Mayıs'taki yerel seçimler öncesinde, mahkeme ikinci kez ETA ile bağlantılı gruplara seçim yasağı getirmiş oldu. Yüksek Mahkeme ilk olarak, ETA'nın siyasi kolu olduğu gerekçesiyle yasaklanan Batasuna partisinin liderlerinin kurduğu öne sürülen ''Sortu'' partisinin yerel seçimlere girmesine yasak getirmişti. Gerek Sortu gerekse Bildu'nun Yüksek Mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesine itiraz hakları bulunsa da, bu itirazın yapılması halinde bile yerel seçimlere katılmaları için gerekli yasal zaman bulunmuyor.

Öte yandan Yüksek Mahkemenin Bildu hakkındaki kararını, iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ''saygı ve memnuniyetle'' karşılarken, ana muhalefetteki muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi (PP) de ''demokrasi ve özgürlüğün zaferi. ETA'ya karşı birlik halinde hareket etmenin meyvesi'' olarak yorumladı.

Bazı Bildu üyeleri ise, yasak kararını ''İspanyol demokrasisinin ayıbı'' olarak değerlendirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler