YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme, 'Nurculuğa' yasak kararı aldı
Mahkeme, 'Nurculuğa' yasak kararı aldı
Mahkeme, 'Nurculuğa' yasak kararı aldı
11 Nisan 2008 / 11:21 Güncelleme: 11 Nisan 2008 / 00:00


Rusya Federasyonu’nda, Fethullah Gülen hareketinin açtığı okulların da kapatılacağı haberleri kaynağından yalanlandı. Bir mahkeme kararını kendince yorumlayan Rus muhabirin yaptığı haber, bizzat yöneticisi tarafından yalanlandı. Rusya Federal Başsavcısı, Rusya Yüksek Mahkemesi’nden, Nurculuk'un "aşırı örgüt" kapsamında değerlendirilmesini istemesi ajans muhabiri tarafından Gülen hareketinin de yasaklanacağı yorumuyla verilince başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere birçok medya kurumu haberi  "Gülen'e Rusya'dan yasak" başlığıyla okuyucularına duyurdu. Üstelik Mahkeme'nin bu kararı 10 gün içinde temyiz edilebilecek.


Rusya Yüksek Mahkemesi, Başsavcılığın talebini önceki gün kapalı oturumda ele almıştı. Mahkeme Hakimi, Rusyanın çıkarları gereği Rusya'da Nurculuk hareketinin yasaklandığını açıkladı. İnterfax ajansı, Rusya'da resmen kayıtlı olmayan hareketin geçen yıl kitapları yasaklanan Said-i Nursi'nin fikirlerini savunduğunu belirtti.


Geçtiğimiz yıllarda çıkan bazı haberlerde; Nurculuk kapsamındaki bazı cemaatların Rusya'daki faaliyetleri ‘aşırılık’ kapsamında değerlendirilmişti. Sözkonusu haberlerde, Gülen hareketi de diğer gruplarla eş tutulmuş ve Türk işadamları tarafından açılan bazı okulların kapanması gündeme gelmişti.


 


Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edilen çok sayıda okul Rusya'da şimdiye kadar federal ve uluslar arası alanda önemli başarılara imza atmış ve Türk -  Rus komşuluğunu geliştiren ciddi bir işbirliğinin dönemeci olmuştu.


 


Rus ajansların haberlerine göre kapalı duruşmaya Adalet Bakanlığı ve Federal Güvenlik servisinden de temsilciler katıldı. ‘Nur cemaati’ ise mahkemede temsil edilmedi. karara temyiz yolunun açık olduğu bildirildi.


 


Öte yandan bazı Türk gazetelerinin ve haber ajanslarının sonradan yalanlanan mahkeme kararını 'olumlu bir haber' gibi sunması dikkat çekiyor.


 


RUS AJANS HABERE YORUM KATMIŞ


Fethullah Gülen'den, kitapları, "Rusya'da din düşmanlığı yaydığı" ve Said-i Nursi'nin kitaplarının "Türkiye dahil çok sayıda ülkede yasak olduğu" türünden asılsız bazı yorumları haberine ekleyen Rus haber ajansı Ria Novosti haberini düzelttiğini duyurdu.


Zaman Gazetesi'nin haberine göre ise olay şöyle gelişti:


"Rus haber ajansı Ria Novosti gece saatlerinde yayınlanan 'Nurcular'la ilgili dava haberinde yer alan Fethullah Gülen'le ilgili yorumların kendilerine ait olmadığını, gece haberi kaleme alan editörün bir yıl önce başka basın yayın organlarında yer alan iddiaları dikkat etmeden habere eklediğini açıkladı.Ajans Uluslararası Redaktör Yöneticisi Andrey Nizamuddinov davanın görülmesinin ardından gerekli düzeltmeleri yaparak haberi servise koyacaklarını söyledi. Nitekim gazete dava sonrası yerel saatle 16:26'da servise koyduğu haberde konunun daha önce devam eden Said Nursi'ye ait tercümelerin yasaklanması ile ilgili davanın devamı şeklinde verdi.


 


Mahkeme 'Nurcular' olarak nitelediği grubun 'radikal' bir yapılanma olduğu gerekçesi ile Rusya topraklarındaki faaliyetlerine yasaklama getirdi. Mahkeme oturumuna başsavcılığın yanı sıra Adalet Bakanlığı ve Federal Güvenlik servisinden de temsilcilerin katıldığı kaydedildi. Haberde mahkemede 'Nurcular'ı temsilen kimsenin bulunmadığı, davanın da 10 gün içinde temyize açık olduğu belirtildi. Ajans haberinde uluslar arası istihbarat raporlarına göre 'Nurcular' olarak bilinen grubun kimi terör faaliyetlerde bulunduğu düşünülen 'Bozkurt' olarak bilinen örgütle irtibatlı olduğu bilgisine yer verdi." 


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler