YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madrid'de çöp dağları giderek büyüyor
Madrid'de çöp dağları giderek büyüyor
11 Kasım 2013 16:05
İspanya'nın başkenti Madrid'de bin 100 kadar işçinin işten çıkarılması ve maaşlarda yüzde 40 kesinti kararlarını protesto etmek için 6 bin temizlik işçisi ve bahçıvanın başlattığı "sınırsız grev" bir haftasını doldurdu.

Grev nedeniyle kentteki hemen hemen her sokak başında çöp birikintilerine rastlamak mümkün. Özellikle okul önlerinde biriken çöpler nedeniyle velilerden çok fazla şikayet gelirken, belediye yetkilileri, "durumun henüz sağlığı tehdit edecek boyuta ulaşmadığını" savundu.

Çöplerin birikmesi ve etrafa yayılmasından grevdeki temizlik işçileri suçlanırken, Madrid Belediyesi, grevin yasal hakkı olan asgari yüzde 40'lık hizmetin gerçekleşmesini engelleyenlere ve bilerek çöp yığını oluşturanlara ceza kesileceğini açıkladı.

Belediye ayrıca, çöplerin kontrolü için özellikle turistik bölgelerdeki belediye polisi sayısını artırdı. Grevin başlamasından bu yana yakılan çöp bidonu sayısının 260'ı, araç sayısının da 40'ı bulduğu bildirildi.

Bu arada temizlik işçilerinin bağlı olduğu sendikalarla işveren şirketler arasında yapılan görüşmelerde şimdiye kadar herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Ülkedeki büyük sendikalardan İşçi Komisyonları Sendikası'na (CCOO) mensup bir yetkili, ''İşten çıkarma kararında geri adım atılmadıkça, hiçbir şekilde grevin sona ermesi söz konusu değil. En temel talebimiz, mevcut işçi kadrosunun korunması. Biz hiçbir şekilde bu kadar abartılı bir işçi çıkarımını ve maaş kesintisini hoş göremeyiz'' dedi.

Öte yandan Noel tatili öncesi alışveriş döneminin başlamasına kısa bir süre kala sokaklardaki pislik en fazla esnafın tepkisini çekti.

Madrid'deki esnaf dernekleri, ''temizlik grevinden ciddi şekilde etkilendiklerini, satışlarının düştüğünü'' ifade ederek, acil önlem alınmasını istedi. Madrid'e gelen turistler de sokaklardaki pislikten yakınıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler