YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madrid'de bir kare, sığınmacı krizini gözler önüne serdi
İspanya'nın başkenti Madrid'de Avrupa Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerde, Avrupa'daki sığınmacı krizine dikkat çekildi.
Madrid'de bir kare, sığınmacı krizini gözler önüne serdi
10 Mayıs 2016 / 03:48 Güncelleme: 10 Mayıs 2016 / 06:04

Ülkedeki bazı sivil toplum kuruluşlarının, 3 büyük işçi sendikasının ve sol görüşlü siyasi partilerin çağrısıyla Madrid'in ünlü Mayor Meydanı'nda sığınmacılar için insan zinciri eylemi yapıldı.

"Avrupa'da yas" teması ile gerçekleşen eylemde Avrupa'ya gelmek için hayatını kaybeden sığınmacıların anısına insan zinciri oluşturulup, siyasi liderlere bu sorunu çözmesi çağrısında bulunuldu. Siyah elbiseler giyip eyleme katılan yüzlerce kişi el ele tutuşup, oluşturdukları insan zinciriyle seslerini duyurmaya çalıştı.

Eylem sırasında okunan manifestoda, Avrupa'nın sığınmacılara yönelik uyguladığı politika ve Türkiye ile AB arasındaki sığınmacıların geri kabulü ve değişimiyle ilgili mutabakat eleştirildi.

30 yıldan uzun bir süredir her 9 Mayıs'ta kutlanan Avrupa Günü'nün bu yıl "kutlanacak bir yanının olmadığı" savunulan manifestoda, "Avrupa, tarihindeki en büyük insanlık kriziyle karşı karşıyadır. Sınırlarını kapatan, insan haklarını çiğneyen siyasi anlaşmalar yapan Avrupa, yüzde 60'ı kadın ve çocuk olan binlerce sığınmacıya ve göçmene sırtını çevirmiştir. Yaşananlar karşısında, insanlık onuru, dayanışma ve insan haklarına saygı gibi başlıca temellerini reddeden bir Avrupa vardır." denildi.

 // Fatıma
Değil FİLİSTİN li müslüman kardeşlerimizdir krizde olan bizim hükümetimiz de suriyelilerin üzerine titrediği kadar filistinli kardeşlerimizin üzeri ne titremiyor dünyada asıl mazlum onlardır çünkü ölüyorlar öldürülüyorlar zorla göçe zorlanıyorlar ama onlar topraklarından vazgecmiyorlar benim önerim dedelerimizin kanlarıyla sulanmış topraklarımızı suriyelilere peşkeş çekeceğimize gelin ülkemizde bir filistin şehri kuralım onları ağırlayalım hem daha ahlaklilar hemde ecdadımızın kemikleri sızlamaz...
10 Mayıs 2016 09:41
 // Fatıma
Bu dünyada sığınmacı krizi yoktur onların vatanları toprakları var ve bilerek isteyerek vatanlarını terkediyorlar kendi hükümetleri onlara zorla ülkeyi terkedin demiyor kimsede onları ülkelerine davet etmiyor kendi kendileri ne vatanlarında rahat batmış olacakki kuduruyorlar resim doğru fakat mülteciler için...
10 Mayıs 2016 09:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler