YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macaristan'ın Irak'a asker gönderme kararı görüşüldü
Macaristan'ın Irak'a asker gönderme kararı görüşüldü
18 Mart 2015 20:47
Macaristan'ın Irak'a asker yollama tasarısı, parlamentonun savunma ve ulusal güvenlik komitesinde kapalı oturumda görüşüldü.

Macar hükümetinin Irak'a asker gönderme tasarısı, parlamentonun savunma ve ulusal güvenlik komitesinde kapalı oturumunda görüşüldü, muhalefet temsilcilerine bilgi verildi.

Toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan'ın Irak'a asker yollaması durumunda ülkenin güvenlik durumunun değişeceğini belirterek, ''Irak'a asker yolladığımız takdirde sadece orada görev yapacak olan Macar askerlerinin değil aynı zamanda Macaristan ve dünya genelindeki Macar çıkarlarının korunması gerekecek. Bu yüzden konu ile alakalı tüm birimler hazırlık içinde. Bu hazırlıkların tamamlanması durumunda parlementoya tasarıyı sunacağız'' dedi.

Bakan ayrıca komite üyelerine, DAEŞ terör örgütünün faaliyetleri hakkında, Macar Terörle Mücadele Merkezi, askeri ve ulusal güvenlik servislerinin raporlarının sunulduğunu söyledi. Szijjarto, üyelere ayrıca Amerika'dan Macar Savunma Bakanlığı'na gelen koalisyona katılma teklifinin gösterildiğini belirtti.

 Komite başkanı Fidesz milletvekili Lajos Kosa da yaptığı açıklamada, Macaristan'ın Irak'a asker yollaması durumunda ülkenin güvenlik durumunun değişmeyeceğini çünkü Avusturya ve İsveç'in herhangi bir askeri girişimde bulunmamasına rağmen vatandaşlarının DAEŞ'in saldırısına uğradığını söyledi. Kosa, konunun parlamentoya sunulmasından önce tekrar görüşüleceğini de sözlerine ekledi.

Macaristan'ın ikinci büyük partisi konumunda bulunan Jobbik Partisi milletvekili Adam Mirkoczki ise, ''Macaristan'ın bu koalisyonda kesinlikle yer almaması gerekiyor. Diğer muhalif partilerin desteği ile 3'te 2'lik çoğunluk sağlanacak gibi görünüyor. Ama biz bunu engellemeye çalışacağız'' şeklinde konuştu.

Muhalefet partisi Demokratik Koalisyon milletvekili Agnes Vadai de toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ''Amerika'dan gelen koalisyona katılma mektubunun incelenmesi gerekiyor. Bugünkü toplantıda bir çok soru daha ortaya çıktı. Bu sorulara cevap alınabilmesi için en az bir toplantının daha düzenlenmesi gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Macar Yeşiller Partisi Eş Başkanı Bernadett Szell ise, Macaristan'ın koalisyona katılması durumunun çok iyi analiz edilmediğini savunarak, ''Macaristan'ın Irak'a asker yollaması konusu stratejik olarak iyice incelenmemiş. Macar hükümeti sadece Amerika ile ilişkilerini düzeltmek için Irak'a asker yollamak istiyor. Parti olarak sadece insani yardım yapılması taraftarıyız'' diye konuştu.

Parlamentonun savunma ve ulusal güvenlik komitesinde yapılan kapalı oturuma, Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Savunma Bakanı Csaba Hende, Fidesz milletvekili Lajos Kosa, Macar Yeşiller Partisi eş başkanı Bernedatt Szell, Jobbik Partisi Adam Mirkoczki'nin yanı sıra Savunma, İçişleri Bakanlığı ve gizli servis yetkilileri katıldı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler