YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macaristan'ın iki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi
Macaristan'ın iki bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi
15 Eylül 2015 16:21
Macaristan hükümeti, sığınmacı krizinden dolayı ülkenin Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti.

Macaristan hükümeti, sığınmacı krizinden dolayı ülkenin Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan etti. 

Hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs yaptığı açıklamada, sığınmacı akınına karşı Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde olağanüstü hal ilan edildiğini ve bu uygulamanın ihtiyaç süresince yürürlükte kalacağını belirtti.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada bu yıl Macaristan'a ulaşan sığınmacıların sayısının 200 bini aştığı ve sadece dün Sırbistan üzerinden 9 bin 380 kişinin ülkeye girdiği belirtildi.

Macaristan, Sırbistan üzerinden gelen sığınmacıların yoğun olarak kullandığı Röszke-Horgos tren yolunun Macaristan'daki girişini dün kapatmıştı. Bugün aynı bölgeden girmek isteyen sığınmacılar, sınır kapılarında kurulan iltica başvuru bölgesine gönderildi. 

Sınır bölgesinde çok sayıda silahlı asker ve polisin görev yaptığı gözlendi. Başvuruda bulunan sığınmacılar, işlemlerin ardından Macaristan'daki sığınmacı merkezlerine götürülecek.

Romanya sınırına tel örgü

Öte yandan, Macaristan, Sırbistan sınırından sonra Romanya sınırına da tel örgü çekecek.

Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto yaptığı açıklamada Macaristan hükümetinin, Macaristan-Romanya sınırını, Macar-Sırp-Romanya üçlü sınırdan makul bir mesafe boyunca tel örgü ile kapatma kararı aldığını açıkladı.

Szijjarto, Macar-Sırp sınırına çekilen tel örgünün insan tacirlerini Romanya tarafına yönlendireceğini ve bunu engellemek için kararın alındığını açıkladı.

Yeni yasal düzenlemeler uygulamaya girdi

Yürürlüğe giren yeni yasal düzenlemelere göre, yasadışı yollarla sınırı geçmeye çalışmak suç kabul edilecek. Suçlular 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanabilecek. Sınıra çekilen tel örgülere zarar vererek sınırı geçmenin cezası ise 5 yıl hapse kadar yükselebilecek.

Macaristan hükümetinin, iltica başvurularıyla ilgili düzenlemelerde değişiklik olmadığını açıklamasına rağmen, Sırbistan'ı güvenli ülke olarak tanımladığı için başvuruların büyük bölümünün geri çevrilmesi de bekleniyor.

Macaristan Savunma Bakanı Istvan Simicsko, sınırları korumak için 4 bin 300 asker konuşlandırdıklarını açıklamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler