YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macaristan'da hükümet karşıtı protesto
Macaristan'da hükümet karşıtı protesto
20 Nisan 2015 00:50
Başkent Budapeşte başta olmak üzere, Debrecen, Pecs, Tatabanya, Szekesfehervar, Kecskemet şehirlerinde, hükümet karşıtı eylem yapıldı.

Macaristan'ın birçok şehrinde hükümet karşıtı protesto eylemleri düzenlendi. 

Başkent Budapeşte başta olmak üzere, Debrecen, Pecs, Tatabanya, Szekesfehervar, Kecskemet şehirlerinde "Hükümet düzeyindeki yolsuzluğa hayır" adı verilen hükümet karşıtı protestolar sürüyor. 

Budapeşte'de düzenlenen eylemde açıklama yapan hukukçu Lattmann Tamas, uzun süredir düzenlenen protestoların artık sonuç vermeye başladığını savunarak, ''Bir önceki eylemde, sadece Macar politikacıların değil onlarla beraber yaşayan kişilerin de mal bildirim beyanında bulunmasını ve bu konuda halk oylamasına gidilmesini istemiştik. Macar Milli Seçim Komitesi, bu konuda halk oylaması yapılmasına onay verdi ve bu eylemlerin en önemli neticesidir'' dedi. 

Macar gazeteci Marton Kozak ise Viktor Orban hükümetinin sadece kendi çıkarları için çalıştığını iddia ederek, ''Sistemin devam edebilmesinin en önemli göstergesi basın özgürlüğüdür. Orban hükümeti, tüm kanalları kendi yönetimi altına almaya çalışıyor. Devlet eliyle haber kanalları kuruyor'' diye konuştu. 

Protestoya katılan grupların, Macaristan bayraklarının yanı sıra muhalefet partilerinden Demokratik Koalisyon Partisi ile Együtt Partisi ve Avrupa Birliği bayrakları taşıdığı görüldü. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler