YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macaristan-Sırbistan sınırındaki nehirde boğulan sığınmacının cesedi bulundu
Macaristan-Sırbistan sınırındaki nehirde boğulan sığınmacının cesedi bulundu
04 Haziran 2016 01:41
Sırbistan'dan Macaristan'a yüzerek geçmeye çalışırken Tisza Nehri'nde boğulan sığınmacının cesedi bulundu.

Macaristan Csongrad Bölgesi polis merkezinden yapılan açıklamada, çarşamba günü bir arkadaşı ile Tisza Nehri'nden yüzerek Sırbistan'dan Macaristan'a geçmek isterken boğulan bir sığınmacının cesedinin bulunduğu belirtildi.

Csongrad Bölgesi Polis Sözcüsü Szabolcs Szenti, yaptığı açıklamada, çarşamba sabah devriye gezen polislerin, iki kişinin Macaristan'a yüzerek geçmeye çalıştığını gördüğünü ve bunu fark eden sığınmacıların geri dönmeye çalıştığını söyledi. Szenti, sığınmacılardan sadece birisinin Sırbistan tarafına ulaştığını gören polislerin arama kurtarma çalışması başlattığını kaydetti.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak kapsamında, Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis de göndermişti.

Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla, 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde "acil durum" kararı almıştı.

Macaristan son olarak 3 Nisan'da, sığınmacı girişini engellemek için, Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler