YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macar liderden ilginç iddia!
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, mülteci krizinin ardında Macar asıllı milyarder spekülatör George Soros'un olduğunu iddia etti. Orban'a göre amaç, Avrupa'daki ulus devletleri parçalamak...
Macar liderden ilginç iddia!
01 Kasım 2015 / 03:40 Güncelleme: 01 Kasım 2015 / 03:45

Balkanlar başta olmak üzere Avrupa ülkelerini yaz aylarından bu yana ciddi şekilde krize sürükleyen mülteci akınıyla ilgili sıradışı bir yorum geldi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bütün bu mülteci göçünün ardında George Soros başta olmak üzere uluslararası spekülatörlerin ve solcuların bulunduğunu iddia etti. Orban, krizi körükleyenleri "seçilmemiş liderler" olarak tanımlayarak, onları Avrupa'ya ihanet etmekle suçladı.

Mülteci akınını durdurmak için, ülkesinin Sırbistan ve Hırvatistan'la olan güney sınırı boyunca jiletli dikenli teller ördürmesiyle dikkatleri çeken Başbakan Viktor Orban, başkent Budapeşte'de önceki gece yaptığı konuşmada, "Buna direnmezsek, burada yaşayanlar yerlerinden edilecek" açıklamasında bulundu. Konuşmasında, isim vererek Macar asıllı ünlü milyarder ve piyasa spekülatörü George Soros'a yüklenen Orban, "O ve diğerlerinin amacı Avrupa'daki ulus-devletleri yok etmek. Solcular, bu spekülatörlerle işbirliği yaparak, sınırları olmayan kozmopolit ülkeler yaratma derdine düştü" yorumunda bulundu.

"BU KÜLTÜREL BİR KRİZ"

Ülkesinin mülteci krizi karşısında bundan sonra takınacağı tutumun işaretlerini de veren Viktor Orban, "Bundan sonra Batı Avrupa'nın bize yollayacağı hiçbir mülteciyi kabul etmeyeceğiz. Avrupa'nın mültecileri yeniden dağıtma ve yerleştirme planları da demokratik katılım temelinden yoksun" dedi. Orban, mülteci sorununun bir kültür krizi olduğunu da iddia ederek, Avrupa'da halkların artık uyanmaya başladığını sözlerine ekledi. Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, bu yıl Avrupa'ya ulaşmayı başaran mültecilerin sayısı 700 bini çoktan aştı. Bunların ciddi bir oranı karadan ve Macaristan üzerinden Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler