YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macar Kültür Günü kutlandı
Macar Kültür Günü kutlandı
26 Ocak 2016 07:20
Macar Kültür Günü, "Anlatsana Pişta!" programıyla kutladı.

Macar Kültür Merkezi tarafından, Macar Kültür Günü dolayısıyla Beyoğlu Bitiyatro/Bisahne'de etkinlik düzenlendi. 

Macar yazar Istvan Örkeny'i Türk okuyuculara tanıtmak için yazarın hayat hikayesini konu alan aynı adlı kitaptan yola çıkılarak "Anlatsana Pişta!" adı verilen etkinlikte, Yeni İnsan Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Bora Hegyes, Örkeny’in hayatı ve eserlerine değindi.

Örkeny’in edebiyat kalitesini konuşmak için meşhur eseri "Bir Dakikalık Hikayeler" kitabından da söz edilmesi gerektiğini belirten Hegyes, şunları kaydetti: 

"Örkeny'in, 'Bir Dakikalık Hikayeler' kitabı edebiyata da büyük değer kazandırmıştır. Çünkü kahramanlarını ne seçiyor, ne icat ediyor ve herkesin bir hikaye hakkı olduğuna inanıyor. Çizilmiş bir çemberin, bir lalenin hatta bir bisikletin yarısının da kendi hikayesi vardır.

Bu kitabı hakkında gözlerimizi küçük şeylere açtı diyebilirdik ancak Örkeny'e göre 'küçük ve büyük önemli önemsiz şeyler olmadığı' için diyemiyoruz."

"Anlatsana Pişta!" kitabının çevirmeni Erdal Şalikoğlu, Örkeny'in yazdıklarından belli bir kronolojik mantık içerisinde bazıalıntılar yapılarak kitabın oluşturulduğunu belirterek, bu eserin aynı zamanda 20 yıldır kapalı gişe oynayan tek kişilik bir tiyatro gösterisi olduğunu söyledi.

Örkeny’in kesin, keskin ve kararlı, acıların, dramların ve trajedilerin olgunlaştırdığı bir yazar olduğunu ifade eden Şalikoğlu, "Çok lafın tuzağına düşmüyor. Az lafla, az sözle anlatmak istediğini anlatıyor.

Aynı zamanda esprili, mizahi yanı güçlü hatta eğlenceli bir yazar. Özellikle çocuklarla, aileyle ilgili yazdıkları çok keyifli" diye konuştu.

Etkinlikte, BiTiyatro oyuncu kadrosundan Laçin Ceylan, Defne Şener Günay ve Sefa Tantoğlu da Örkeny'in "Anlatsana Pişta!" kitabında yer alan monologları seslendirdi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler