YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Macar kameramanın çelme taktığı Suriyeli Madrid'e getiriliyor
Macar kameramanın çelme taktığı Suriyeli Madrid'e getiriliyor
16 Eylül 2015 20:42
İspanya'daki Futbol Antrenörleri Ulusal Merkezi, Macaristan'da polisten kaçarken kadın kameraman tarafından çelme takılan Suriyeli Mohsen'i Madrid'e getirerek, teknik direktörlük yapmasını sağlayacak.

İspanya'daki Futbol Antrenörleri Ulusal Merkezi (Cenafe), Macaristan'da polisten kaçarken bir kadın kameraman tarafından çelme takılan Suriyeli Osama Abdul Mohsen'i Madrid'e getiriyor.

8 Eylül'de yaşanan olayda, 7 yaşındaki çocuğu ile birlikte Macar polisinden kaçarken, Petra Laszlo adlı kameraman bir kadının çelmesiyle yere düşen Mohsen adlı sığınmacının Suriye'de El Fotuwa SC adlı bir takımda teknik direktörlük yaptığının ortaya çıkmasının ardından İspanya'daki "Cenafe" adlı futbol antrenörleri derneği Mohsen'i Madrid'e getirmek için girişim başlattı.

Cenafe, Arapça bildiği için Mohamed Labrouzi adlı bir öğrencisini,  Mohsen ve şu anda yanında bulunan iki çocuğunu almak için Münih'e gönderirken,Suriyeli sığınmacının trenle bu gece yarısında Madrid'e getirilmiş olacağı açıklandı.

Cenafe Başkanı Miguel Angel Galan, "Biz bir teknik direktörler merkeziyiz ve bu alanda çalışan herkese yardım etmek hoşumuza gider. Gazetelerde Mohsen'in hayatını okuduktan sonra kendimizi çok kötü hissettik. Buraya gelip İspanyolca öğrenmesinin ardından organizasyonumuz içinde kendisine bir iş teklif etmeyi planlıyoruz" dedi.  

7 yaşındaki Zaid ve 18 yaşındaki Mohammed adlı oğulları ile birlikte Madrid'e getirilecek olan Mohsen'in Cenafe'nin merkez ofisinin bulunduğu Getafe kentine götürüleceği belirtildi. Cenafe Başkanı Galan, derneğin reklam gelirleri için ayırdığı bütçeden aldıkları parayla Mohsen için Getafe'de bir ev kiraladıklarını söyledi. Getafe Belediyesi ve buradaki bazı sivil toplum örgütleri de Mohsen'e yardım etmeye hazır olduklarını duyurdu.

Öte yandan Mohsen'in karısı ve diğer 2 çocuğunun şu anda Türkiye'de oldukları belirtilirken, Cenafe'nin onları da Madrid'e getirmek için yetkililerle görüşmeye başladıkları açıklandı. 

Münih'ten bu sabah trenle yola çıkan Mohsen ve iki çocuğunun Paris ve Barcelona üzerinden gece yarısında Madrid'e geleceği belirtildi.

Macar kadın gazeteci Labrouzi, kaçan sığınmacılara attığı çelme ve tekmeden dolayı işten çıkarılmıştı. Kameralara yansıyan üzücü görüntüler, Mohsen'in Avrupa'ya yolculuğundaki şansı oldu. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler