YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lüks otele roketli saldırı
Lüks otele roketli saldırı
28 Ekim 2009 09:05
BM misafirhanesine düzenlenen saldırıda da 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki lüks bir otele roket atıldı. Görgü tanıkları, çoğunlukla yabancıların tercih ettiği Serena Oteline, BM misafirhanesine düzenlenen saldırıdan sonra atılan roketin patlamadığını, ancak lobinin dumanla dolduğunu ve konuklarla çalışanların bodrum katına kaçtığını belirtti.

Bu arada, başkentin merkezindeki BM misafirhanesine otomatik silahlı ve patlayıcı yüklü yelekli kişilerin düzenlediği saldırıda ölü sayısının 10 olduğu bildirildi.

BM sözcüsü Adrian Edwards, saldırıda hepsi yabancı 6 BM görevlisinin öldüğünü, 9'unun yaralandığını açıklarken, polis, 3'ü saldırgan 10 kişinin öldüğünü ifade etti.

Saldırganların cesetlerinin otopsiye yollandığını belirten polis, binanın kontrolünü ele geçirdiklerini de kaydetti. Misafirhaneye saldırı düzenlediğini açıklayan Taliban, Serena Oteline yapılan roketli saldırıyı da üstlendi.

Taliban sözcüsü Zebiullah Mücahid, misafirhaneye saldırıyı patlayıcı yüklü yelek, el bombası ve makinalı silahlı 3 militanın düzenlediğini söyledi. Mücahid, saldırının 7 Kasımda yapılması planlanan devlet başkanlığı
seçiminin 2. turunu engellemeye yönelik eylemlerinin ilki olduğunu belirtmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler