YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lufthansa'da pilotlar greve devam edecek
Lufthansa'da pilotlar greve devam edecek
19 Mart 2015 23:22
Lufthansa'da çalışan pilotlar, iş bırakma eylemine yarın da devam edecek.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa'da çalışan pilotların iş bırakma eylemine yarın da devam edeceği bildirildi. 

Alman Pilot Sendikası Cockpit tarafından yapılan açıklamada, ülkenin en büyük hava yolu şirketlerinden Luftansa'da çalışan sendika üyelerine, 20 Mart Cuma günü saat 00.01 ile 23.59 arasında iş bırakma eylemi çağrısında bulunulduğu belirtildi.

Söz konusu eylemin Almanya genelinde kısa ve orta mesafeli tüm uçuşlarda uygulanacağı kaydedilen açıklamada, şirketin yan kuruluşları olan Germanwings ve Eurowings'in grevden etkilenmeyeceği ifade edildi. 

Açıklamada, yolcuların grevden tekrar etkilenmesinden dolayı sendika üyelerinin üzgün olduğu aktarıldı.

Öte yandan, sendikanın çağrısı üzerine Lufthansa pilotları daha önce Çarşamba günü greve gitmiş ve grev sebebiyle kısa ve orta mesafeli 750 uçuş iptal edilmişti. Ayıca bugün de saat 00.01 ile 23.59 arasında uzun mesafeli uçuşlardaki ve Lufthansa Cargo’daki pilotların greve gittiği öğrenildi.  

-Emekliliğe geçiş süresinde anlaşmazlık-

Sendika ile Lufthansa yönetimi arasındaki görüşmelerde Lufthansa, Lufthansa-Cargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilotun emekliliğe geçiş sürelerinde anlaşma sağlanamıyor. Lufthansa şirketi, pilotlarda en erken emekliğe geçişi 55’ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki ortalama yaşı da 58’den 61'e çıkarmak istiyor. 

Sendika ile şirket yönetimi arasındaki görüşmelerde Lufthansa, Lufthansa Cargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilotun emekliliğe geçiş sürelerinde anlaşma sağlanamıyor. Lufthansa, pilotlarda en erken emekliğe geçişi 55’ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki yaşı da 58’den 61'e çıkarmak istiyor.

Lufthansa ile sendika arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sebebiyle 1 yılda değişik aralıklarla pilotlar 11 kez greve gitmiş ve binlerce sefer iptal edilmişti. 

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler