YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lübnan'ın istikrarına destek
Lübnan'da Şii Hizbullah örgütünün Hariri Hü-kümeti'nden ayrılmasıyla başlayan belirsizliğe çözüm aranıyor. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed'in daveti üzerine dün Şam'da üçlü zirve toplantısı yapıldı...
Lübnan'ın istikrarına destek
18 Ocak 2011 / 08:44 Güncelleme: 18 Ocak 2011 / 08:45

Başbakan Tayyip Erdoğan, Esed ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Tani, Ortadoğu'nun prototipi olarak görülen Lübnan'ın siyasî istikrarsızlığa düşmemesi için yapılabilecekleri masaya yatırdı. Zirveden Suriye ve Suudi Arabistan'ın iyi niyet çabalarının desteklendiği sonucu çıktı. 2 saat 45 dakika süren görüşme, hükümet kurma girişimlerini de erteletti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yeni hükümeti kurmak için parlamenterlerle dün başlatacağı görüşmelerin, 24-25 Ocak'ta gerçekleştirileceği açıklandı.

Lübnan'daki siyasî krize çözüm arayışı için Şam'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye, Suriye ve Katar liderlerinin katılımıyla üçlü zirve yapıldı. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman da, zirveye şans tanımak için hükümet kurulması yönündeki görüşmeleri ertelediğini açıkladı. Ülkede çoğunluğa hakim olan 14 Mart grubuna yakın kaynaklar da, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman'ı arayarak, üçlü girişimin sonucuna kadar parlamenterlerle görüşmesini ertelemesini istediği belirtildi. Üçlü zirvenin ardından yapılan ortak yazılı basın açıklamasında Lübnan'ın çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara yardımcı olacak siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar yeni hükümetin kurulması için Lübnan Parlamentosu'ndaki istişarelerin ertelenmesi kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada taraflar arasındaki uzlaşmanın sağlanmasını amaçlayan Suriye-Suudi Arabistan iyi niyet çabalarına dayalı olarak sorunun çözüme kavuşturulması ve durumun kötüleşmemesinin hususlarının öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Zirvede Lübnan'ın çıkar ve istikrarını sağlayacak ve Lübnanlılara yardımcı olacak siyasi çabalar somutlaşıncaya kadar yeni hükümetin kurulması için Lübnan Parlamentosu'ndaki istişarelerin ertelenmesi kararının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Yaklaşık üç saat süren zirvede Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile katılırken, Katar Emiri El Tani'ye Dışişleri Bakanı Casım bin Hamat, Suriye Devlet Başkanı Esed'e ise Dışişleri Bakanı Velid el Muallim eşlik etti.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastını soruşturan uluslararası mahkemenin hazırladığı iddianamede Hizbullah üyelerinin suçlanacağına ilişkin bilgilerin basına sızmasının ardından patlak veren siyasi krizi sonuçlandırmak için Suriye ve Suudi Arabistan liderleri yoğun olarak çaba harcamıştı. Başarılı olamayan girişim, BM Özel Mahkemesi'nin kararı konusunda Suriye'nin desteklediği Hizbullah ile Suudi Arabistan destekli Hariri'nin ortak bir tavır belirlemek için aralarında anlaşmalarını öngörüyordu. Mahkemenin Hizbullah'ı sorumlu tutacağına dair güçlü işaretler üzerine örgüt, hükümetin mahkeme ile işbirliğini kesmesini istemiş, Hariri bu talebi reddetmişti. Lübnan Başbakanı Saad Hariri de geçen hafta Türkiye'ye gelerek Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şam'a gitmeden önce yaptığı açıklamada Ortadoğu'da yaşanan ihtilafların aralarında bağlantı olduğunun görüldüğünü ifade etti. Erdoğan, böyle bir ortamda Lübnan'da yaşanacak siyasi krizin uzamasını bölgenin kaldıramayacağını vurguladı. Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugün Lübnan'a gideceği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için temaslarda bulunmak üzere yarın Lübnan'a hareket edecek.

HARİRİ İDDİANAMESİ MAHKEMEDE

Üçlü zirvenin yapıldığı gün, Lübnan'daki gerilimi tırmandıran eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili soruşturmada hazırlanan ilk iddianamenin de, Lahey'deki BM Mahkemesi'ne sunulduğu belirtildi. Mahkeme yetkilisi Herman van Hebel, sunulan iddianamenin içeriğinin bu aşamada gizli olduğunu ifade etti. Yetkili, iddianamenin Yargıç Daniel Fransen'e sunulduğunu, davanın reddine veya onayına karar verecek ya da daha fazla kanıt isteyecek kişinin de o olduğunu belirtti. Hizbullah'ın televizyonu El Manar ise, iddianamenin arkasında ülkedeki krizin çözülmesi çabalarını sabote etmek isteyen ABD'nin olduğunu iddia etti. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, geçen yıl yaptığı açıklamada, Hizbullah üyelerinin suçlanmasını beklediğini, üyelerinin tutuklanmasına izin vermeyeceklerini söylemişti. Hizbullah, suikastla ilgisi olduğu iddialarını reddediyor. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler