YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lübnan'da cumhurbaşkanlığı krizi
Lübnan'da cumhurbaşkanlığı krizi
08 Ağustos 2016 13:38
Lübnan parlamentosunda cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan oturumda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçim, 7 Eylül'e ertelendi.

Ülkede 13'üncü cumhurbaşkanını seçmek üzere gerçekleştirilen 43'üncü oturumda 128 sandalyeli mecliste toplantı yeter sayısı olan 86'ya ulaşılamadı. İki yıldan fazla süredir devam eden cumhurbaşkanlığı seçimi, 7 Eylül'e ertelendi. 

Parlamento, görev süresi Mayıs 2014'te dolan Mişel Süleyman'ın yerine geçecek cumhurbaşkanını iki yıldan uzun süredir seçemiyor.

Suriye savaşının yol açtığı kutuplaşma, Suudi Arabistan ve İran'ın desteklediği aktörlerin kontrolündeki Lübnan siyasetinin daha da ayrışmasına ve krizin uzamasına yol açıyor.

8 Mart ve 14 Mart siyasi blokları

Lübnan parlamentosundaki siyasi partiler 8 Mart ve 14 Mart olarak iki ana blok altında toplanıyor.

14 Mart Bloku, 2005'te eski Başbakan Refik Hariri'nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından oğlu Saad Hariri önderliğinde kuruldu. Bu grup Suriye rejimine karşıtlığıyla biliniyor.

8 Mart Bloku ise Suriye rejimi yanlısı gruplardan oluşuyor. Hizbullah ve cumhurbaşkanı adayı Mişel Avn da bu grupta yer alıyor.

İki aday da Hizbullah yanlısı

14 Mart Bloku'nun cumhurbaşkanı adayı başlangıçta Lübnan Güçleri lideri Samir Caca'ydı. Ancak daha sonra hareketin lideri Saad Hariri, rakip siyasi bloktan Beşşar Esed'e yakınlığıyla tanınan Marada Hareketi lideri Süleyman Franci'yi uzlaşı adayı olarak öne çıkardı. 

Caca ise Franci'nin adaylığına karşı çıkarak iç savaş sırasındaki kanlı rakibi Ulusal Özgürlük Hareketi lideri Avn'a destek verdiğini açıkladı.

Başbakan Temmam Selam, bir süre önce cumhurbaşkanlığı seçimine dair yaptığı açıklamada ancak "İran ile Suudi Arabistan'ın anlaşmasının" cumhurbaşkanlığı krizini sonlandıracağı görüşünü dile getirmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler