YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lübnan ile İsrail'in doğalgaz kavgası
Lübnan ile İsrail'in doğalgaz kavgası
29 Temmuz 2010 11:03
Akdeniz sularında keşfedilen büyük doğalgaz rezervlerinin, Lübnan ve İsrail arasında yeni bir anlaşmazlığa neden olabileceği belirtiliyor.

Bir Amerikan-İsrail kuruluşu, Temmuz ayında deniz kıyısında 40 milyon dolar değerindeki iki doğalgaz alanının keşfedildiğini duyurdu. Halen resmi olarak savaşta bulunmaları nedeniyle tam olarak sınırları belli olmayan İsrail ve Lübnan, keşfedilen doğalgaz alanları konusunda fikir çatışması yaşıyor.

Lübnan, kuzeyde bulunan doğalgaz kaynağının kendi karasuları içinde olduğunu öne sürerken, uluslararası kanunlar iki ülkenin sınırlarını belirleyip, müzakereler yapmasını öngörüyor. Lübnan'daki Hizbullah örgütü, İsrail'in Lübnan'dan doğalgaz kaynağını çalacağı ve bu kaynakları roketlerle koruyacağı hakkında bir uyarı yayınladı.

Konuyla ilgili Lübnan Çevre Bakanı Muhammed Rahhal İHA'ya yaptığı açıklamada, "İsrail, Lübnan'ın kaynaklarını kullanma şansını asla kaçırmıyor. Bunlar beklenen şeyler. İsrail'in tehditlerine karşı Lübnan Hükümeti'nin yapması gereken şey çabuk hareket etmektir. Lübnan'ın ilgili şirketlerle görüşüp, gaz kaynağını İsrail'den koruması gerekir. Biz de zaten bunun için

çalışıyoruz" dedi.

Eski Çevre Bakanı Beşir Merhej ise, Akdeniz sularında Lübnan'ın da hakkı olduğunu ve bundan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Merhej, "Suriye, Türkiye ve Lübnan bu konuda ortak hareket etmeli, çözüm bu şekilde sağlanmalıdır" diye konuştu.

Kemal Nahhas isimli bir Lübnan vatandaşı da, ülke hakları konusunda Birleşmiş Milletler'den yardım istenmesi gerektiğini ifade etti.

İsrail Altyapı Bakanı Uzi Landau, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Lübnan'ın geçmişte İsrail'in sınır belirleme çağrısını reddettiği için keşfedilen kaynaklardan pay alma hakkını kaybettiğini söylemişti. Lübnan ve İsrail, Ortadoğu'da doğal kaynakları olmayan birkaç ülke arasında gösteriliyor. Bu yüzden İsrail teknolojide yükselirken, Lübnan ise gayrimenkul alanında bir yer edindi. Keşfedilen doğalgaz alanlarının doğal kaynaktan yoksun olan bu iki ülke arasında, potansiyel bir savaş konusu olabileceği iddia ediliyor.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler