YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lübnan Hizbullahı G.Sekreteri Nasrallah: "İsrail bölgede oyuncak"
Lübnan Hizbullahı G.Sekreteri Nasrallah: "İsrail bölgede oyuncak"
24 Ekim 2015 03:07
Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ABD'yi Ortadoğu'da hakimiyet kurmak ve diktatör rejimleri desteklemekle suçladı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde Şiilerin yoğun olarak yaşadığı ve "Hizbullah'ın kalesi" olarak bilinen Dahiye Mahallesi'nde, Aşure Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Nasrallah, yaptığı konuşmada, "ABD'nin, bölgede eski sömürgeci güçlerin mirasçısı olduğunu ve bu güçlerle beraber bölgeyi hegemonyası altına almayı hedeflediğini" savundu. 

ABD'nin, İsrail'in bölgedeki varlığının kabul edilmesini istediğini söyleyen Nasrallah, Washington'ın, değil İsrail'e karşı savaşmayı, varlığının tartışılmasını bile bölge ülkelerine yasaklamak istediğini söyledi.

Nasrallah, ''İsrail, bölgede Batılı ülkeler ve ABD hegemonyası için kullanılan bir oyuncak'' ifadesini kullandı.

Ortadoğu ve dünya siyasetindeki gelişmelere de değinen Nasrallah, Arap ülkelerini eleştirerek, ''ABD, petrol ve gaz fiyatlarında söz sahibi olmak isterken, Arap ülkelerinin petrol fiyatının belirlenmesinde bir etkisi yok'' yorumunu yaptı.

Amerika'nın Ortadoğu'da diktatörlükleri desteklediğini iddia eden Nasrallah, "ABD, kendi politikalarını uygulamaya çalışan bölge ülkelerini yaptırımlarla cezalandırıyor. İran bağımsız bir ülke olarak kaynaklarını ve vatandaşlarının onurunu korumak istiyor. Ancak ABD bunu engellemeye çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Nasrallah, Hizbullah ve Suriye hükümetinin birlikte başarıya ulaşana kadar Suriye'deki savaşın devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler