YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lübnan Fransa'dan silah aldı
Lübnan Fransa'dan silah aldı
20 Nisan 2015 13:07
Lübnan ordusunun, Fransa ile Suudi Arabistan arasında imzalanan silah satışı anlaşması kapsamında ilk parti silahları teslim aldığı bildirildi.

Fransa ile Suudi Arabistan arasında imzalanan 3 milyar dolarlık silah anlaşması gereğince Lübnan'a satılan Fransa silahlarının teslim törenine Lübnan Savunma Bakanı Semir Mukbil, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ve Suudi Arabistan'ın Lübnan Büyükelçisi Ali Ivad Asiri, Lübnan Genelkurmay Başkanı İmad Can Kahveci ile Lübnan ve Fransız ordusundan üst düzey yetkililer katıldı.

Törende konuşan Le Drian "Savaşın neye mal olduğunu bilen Lübnan, etrafındaki kaos ortamına sürüklenmek istemiyor. Fransa da bunun olmaması için onun yanında yer alıyor" dedi.

Le Drian, proje kapsamında Lübnan'a son teknolojiyle üretilmiş çok sayıda zırhlı araç, tank ve silah ile 60 Fransız askerinin gönderileceğini ve Lübnan ordusunun eğitileceğini söyledi.

Silah alımı için 3 milyar dolar bağışta bulunan Suudi Arabistan'a ve projenin uygulamaya konulmasında emeği geçen Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'a teşekkür eden Mukbil ise Lübnan'ın terörün üstesinden gelmesinin bu tehditle karşı karşıya olan tüm ülkeler için kazanç olacağını kaydetti.

Kasım 2014'de Fransa ile Suudi Arabistan arasında varılan anlaşmaya göre, Lübnan'a 50 metre uzunluğunda savaş gemileri, Mistral füzeleri, helikopter, terörle mücadele ve internet sitelerinin denetlenmesi için ekipman ve silah satışının gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler