YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Londra Belediye Eski Başkanı: AB antidemokratik bir proje
Londra Belediye Eski Başkanı: AB antidemokratik bir proje
16 Haziran 2016 01:32
İngiltere'nin AB'den ayrılması gerektiğini savunan kampanyanın başını çeken Londra'nın eski Belediye Başkanı Johnson kaleme aldığı makalede, AB'nin Avrupa'da ekonomik perişanlığa neden olan antidemokratik bir proje olduğuna işaret etti.

Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması gerektiğini savunan kampanyanın başını çeken eski Londra'nın Belediye Başkanı, Muhafazakar Partili Boris Johnson Evening Standard gazetesi için kaleme aldığı makalede, AB'nin İngiltere'nin dünyanın geri kalanıyla rahat irtibatta olmasını engellediğini savundu.

Johnson makalesinde seçmenlere seslenerek, "AB'de hapis kalırsak dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileriyle serbest ticaret anlaşmaları yapamayız. Güneydoğu Asya, Çin, Hindistan ya da ABD gibi. Londra'nın dünyaya tamamen açık olmasını istiyorsanız ayrılıktan yana oyunuzu verin." ifadesini kullandı.

Londra nüfusunun yüzde 38'inin İngiltere dışında doğduğuna dikkati çeken Johnson, bu dinamizmin ve kozmopolitliğin ancak AB'den çıkarak korunabileceğini ve geliştirilebileceğini kaydetti.
Referandumun İngiltere'nin dünyayla ilişkileriyle ilgili olmadığını, AB üyeliğiyle ilgili olduğunu belirten Johnson, AB'yi "Avrupa'da ekonomik perişanlığa neden olan antidemokratik bir proje" olarak tanımladı.

AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

Referandum öncesi Birleşik Krallık'ta, "Ayrılığa Oy Ver" ve "Britanya Avrupa'da Daha Güçlü" isimleriyle iki farklı kampanya yürütülüyor. Ekonomi ve göç ise kampanyaların argümanlarındaki iki ana konuyu oluşturuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler