YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liyba'da Tuareg ve Tebular arasında çatışma  ​
Liyba'da Tuareg ve Tebular arasında çatışma ​
16 Ocak 2016 01:48
Libya'nın güneyindeki Ubari beldesinde, Tuareg ve Tebu kabileleri yeniden başlayan çatışmalarda 9 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan hastane kaynakları, Ubari'deki sahra hastanesine, Tebu ve Tuareg kabileleri arasında hala devam eden çatışmalarda hayatını kaybeden Tuareg kabilesi mensubu 5 kişinin cesedi ile 9 yaralının getirildiğini belirtti. 

Söz konusu kaynaklar, Ubari'nin doğusundaki Ed-Dise köyü yakınlarında bulunan bir diğer hastaneye de çatışmalarda yaşamını yitiren Tebu kabilesi mensubu 4 kişinin cesedi ile 5 yaralı getirildiği aktardı. 

Askeri kaynaklar ise yerel saatle 05.00 sularında Tebu ve Tuareg kabileleri arasında yeniden başlayan ve ağır silahların da kullanıldığı çatışmaların hala sürdüğünü,Ubari'nin çeşitli bölgelerinden silah sesleri gelmeye devam ettiğini belirtti.

Katar'ın başkenti Doha'da 23 Kasım 2015'te iki tarafın temsilcileri arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde "Libya'nın güneyinde bulunan Ubari'deki çatışmaların sona erdirilmesi, göç edenlerin evlerine dönmesi ve Sebha ile Ubari arasındaki otoyolun açılması" konusunda antlaşmaya varılmıştı.

Tuaregler ile Tebular arasında Eylül 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin kişinin yaralandığı belirtiliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler